Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz.Muhammed'in aile içi örnek davranışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz.Muhammed'in aile içi örnek davranışı

  Reklam
  Hz.muhamedìn aile içi örnek davranışı


  Paylaş
  Hz.Muhammed'in aile içi örnek davranışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanın üzerinde hakkı olan kişilerin başında aile bireyleri gelmektedir. Çünkü kişinin sevincini ve üzüntüsünü ilk önce paylaştığı kimseler aile fertleridir. Hz. Peygamber çeşitli vesilelerle erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları bulunduğunu söylemiştir. Kadınlar hakkında Allah'tan korkulmasını, onlara haksızlık yapılmamasını istemiştir.

  Hz. Muhammed (s.a.v.) aile bireylerini sever ve aralarında ayrım yapmazdı. Onların eğlenme ve dinlenme gibi ihtiyaçlarını karşılar, düzeyli eğlencelerden onları yararlandırmaya çalışırdı. Ramazan ve Kurban Bayramı gösterilerine kızlarını ve hanımlarını da götürürdü. Bir bayramda Habeşlilerin sergiledikleri gösterileri Hz. Âişe'nin seyretmesine izin vermiş ve hatta yardımcı olmuştur. Hz. Âişe ile koşu yapmış, aile bireyleri ile şakalaşmıştır.

  Hz. Peygamber çocuklarına olduğu gibi, yanında, kendi korumasında büyüyenlere, örneğin Ali b. Ebû Tâlib'e, Zeyd b. Hârise'ye ve azatlısı Ümmü Eymen'e de son derece şefkatli davranmıştır. Amcası Ebû Tâlip'in yükünü hafifletmek üzere 5 yaşında iken yanına almış olduğu Hz. Ali, babası Mekke'de olduğu halde Hz. Peygamber'in yanında büyümüş ve ömrü boyunca onun yanından ayrılmamıştır. Aynı şekilde Zeyd b. Hârise de Hz. Peygamber'in ailesi içinde büyümüştür. Hz. Hatice, kendisine Hakîm b. Hizâm'ın köle olarak verdiği Zeyd'i Hz. Peygamber'e hediye etmiş; Hz. Peygamber de onu azat etmişti. Zeyd'in babası, oğlunu araya araya Mekke'de bulmuş; Hz. Peygamber onu, kendi yanında kalmak veya babası ile birlikte gitmek konusunda serbest bırakmıştı. Zeyd ise Hz. Peygamber'i babasına tercih etmiştir. Bu da Hz. Peygamber'in ona karşı hareketleri, davranış ve muamelesinin gerçek bir babanın davranışından farksız olduğunu göstermektedir. Peygamberimiz aile bireylerine danışır ve görüşlerine değer verirdi.


  alıntı 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Peygamberimizin aile içindekı 3 ornek davranısıpeygamberimizin aile bireylerine davranışları madde madde,  hz. muhammedin aile içindeki örnek davranışları maddeler halinde,  hz.muhammedin aile içindeki örnek davranışları madde madde,  hz muhammedin aile içindeki örnek davranışları maddeler halinde,  hz. muhammedin ahlaki davranışları madde madde,  peygamberimiz ve ailesinin örnek davranışları maddeler halinde,  Hz Muhamedin ailesi