Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kadınlar tavuk, koyun vs. kesebilirler mi? Bu konuda erkek kadın arasında bir ayırım var mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kadınlar tavuk, koyun vs. kesebilirler mi? Bu konuda erkek kadın arasında bir ayırım var mıdır?

  Reklam
  Kadınlar tavuk, koyun vs. kesebilirler mi? Bu konuda erkek kadın arasında bir ayırım var mıdır?


  Paylaş
  Kadınlar tavuk, koyun vs. kesebilirler mi? Bu konuda erkek kadın arasında bir ayırım var mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yazar: Sorularla İslamiyet 2012-01-07
  Kurban kesmek, Müslüman, aklı başında, erginlik çağına varmış, mukim (seferi olmayan) imkânı yerinde olan herkes için vaciptir. Buna göre dinen zengin olan erkek gibi, dinen zengin olan kadının da kurban kesmesi gerekir. Bu hüküm kurban kesebilecek bir insanda aranan şarttır.

  Bir de kurbanı kesende aranan şartlar vardır. Kendisine kurban kesmek vacip olan kişi kurban kesebilir. Bunun gibi, erkek nasıl hayvanı kesebiliyorsa, kadın da kesebilir. Bunun delili şu mealdeki hedis-i şeriftir:
  Muaz bin Sa'd rivayet ediyor. Kâ'b bin Mâlik'in bir cariyesi vardı. Sel' dağlarında koyunlarını otlatıyordu. Koyunlardan biri hastalandı, cariye hemen yetişerek hayvanı bir taşla kesti. Daha sonra durumu Resulullaha (a.s.m.) sordular. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu: "Bir mahzuru yoktur, etini yiyiniz." (Muvatta, Zebâyih: 4.)
  Bu hadise dayanan kitaplarımızda şöyle bir hüküm yer almaktadır:
  "Aybaşı dahi olsa kadının kestiği helâldir. Çünkü kadının tam ehliyeti vardır. Şu kadar var ki, hayvanı kesenin erkek olması müstehaptır. Çünkü bu işte erkeğin gücü kadının gücünden daha fazladır."
  Zaten bilindiği gibi, gerek Kurban Bayramında, gerekse sair vakitlerde genellikle hayvanı erkekler kesmektedir. Diğer bazı konularda olduğu gibi, bunda da tabiî bir işbölümü oluşmuş bulunmaktadır.

  (Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar)