Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Mübarek günlerde ölenlerin kabir azabı çekmeyeceği söylenmektedir. Diğer günlerde ölen kimselere göre bir ayrıcalık olmaz mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Mübarek günlerde ölenlerin kabir azabı çekmeyeceği söylenmektedir. Diğer günlerde ölen kimselere göre bir ayrıcalık olmaz mı?

  Reklam
  Mübarek günlerde ölenlerin kabir azabı çekmeyeceği söylenmektedir. Diğer günlerde ölen kimselere göre bir ayrıcalık olmaz mı?


  Paylaş
  Mübarek günlerde ölenlerin kabir azabı çekmeyeceği söylenmektedir. Diğer günlerde ölen kimselere göre bir ayrıcalık olmaz mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;

  Bir insanın amelinin iyi olması için her şeyden önce sağlam bir imana sahip olması gerekir. Bir mü’min mübarek gün ve gecelerin birinde vefat ederse, Cenab-ı Hakkın ona ayrı bir muamele edeceğine dair bir hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

  “Bir Müslüman Cuma günü veya gecesi ölürse Cenab ı Hak onu kabir fitnesinden (sualinden ve azabından) kurtarır.”(Tirmizî, Cenâiz: 73; Müsned, 2: 176)

  Başta Cuma günü ve gecesi olmak üzere, Kadir Gecesi gibi diğer gün ve gecelerde vefat edenlere Cenab-ı Hak o vakitlerin hürmetine ayrı bir muameleye tabi tutacaktır. Mübarek gün ve gecelerde yapılan amel ve ibadetlerin sevabı, diğer günlere göre daha fazla olacağı gibi, o vakitlerde ölen mü’minler de ayrıca Cenab-ı Hakkın af ve mağfiretine nail olurlar.

  Meselâ hadislerde Kadir Gecesinde Cenab-ı Hakkın, Ben-î kelb kabilesinin koyunlarının sayısınca mü’mini affedeceği bildirmektedir ki, şayet o mü’min böyle bir gecede, ölmeden önce Cenab-ı Hakkın affına mazhar olmuşsa haliyle bu nimetten faydalanacak ve kurtulacaktır.
  Allahu Tealanın bir kuluna ihsanda bulunmuşsa bunu diğerlerine haksızlık olarak değerlendirmemek gerekir. Kim bilir o kişi hangi güzel ameli işlemiştir ki Rabbimiz de o günde ona ölümü nasib eylemiştir. Bunlar bize gaybi olan meselelerdir. Ayrıca diğer günlerde ölüp kabir azabı çekmeyecek insanlar da vardır. Tabi bir söz söylenirken mecrasında anlamak gerekir. Mubarek günlerde kafir, zalim, isyankar insanlar da ölmektedir. Bu gibi insanların bu hadiste bahsedilen müjdeye nail olmayacağı da anlaşılmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
ramazan ayında ölen kişi kabir azabı çeker mi