Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Boş Ol” Demeden, Mahkeme Kararıyla Boşanmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Boş Ol” Demeden, Mahkeme Kararıyla Boşanmak

  Reklam




  Boş Ol” Demeden, Mahkeme Kararıyla Boşanmak


  Paylaş
  Boş Ol” Demeden, Mahkeme Kararıyla Boşanmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Mahkemede boşanmak, kaç talak yerine geçer? Mahkemede boşanan çiftlerin dinî nikahları devam eder mi?

  Erkek mahkeme boşamadan önce hanımını kendisi boşamamışsa, mahkemede boşanan çiftler bir talakla boşanmış olurlar nikahları devam etmez. Ancak yeniden nikahlanıp bir araya gelebilirler. Bunun için kişinin mahkeme kararından önce hanımını üç talakla boşamamış olması gerekir.

  İslâm dinine göre koca, daha temkinli, ileriyi gören ve hissine daha az kapılan olduğundan boşanma yetkisi ona verilmiştir. Kurân-ı Kerîm açıkça bunu ifade etmektedir. Mahkemeye baş vurmadan önce veya sonra üç defa hanımını boşayan kimsenin dinen hanımıyla bir araya gelmesi mümkün değildir.

  Mahkemeden önce veya sonra hanımını boşamamış ise, boşanmak için mahkemeye müracaat ettiği zaman boşanma yetkisini hakime verdiği için yani onu vekil olarak tayin ettiği için, hakim onu boşadığında bir talâk gider. Dinen de boşanmış sayılırlar. Kadın iddetini bekledikten sonra başkasıyla da evlenebilir.

  Ama daha iki talâk hakkı vardır. Buna göre mahkemenin boşadığı eşler, tekrar evlenmek isterlerse buna kanunen bir sakınca olmadığı gibi dinen de bir sakınca yoktur. Ancak erkek ve kadının rızası şarttır. Ayrıca yeniden nikah kıyılması ve kadına mehir verilmesi gerekir.