Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri

  Reklam
  Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri


  Paylaş
  Sürtünme Kuvvetinin Olumlu Olumsuz Yönleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cismlerin bulundukları yerde hareket etmeden durmaları sürtünme kuvveti sayesindedir.Hareketlilerde sürtünme kuvveti olmasaydı istendiği zaman durulamazdı.Bizde yürürken duramazdık.Bu durum çarpışma ve kazalara neden olurdu.


  Buz veya kar üzerinde sürtünme kuvvetti azdır.Bu nedenle kış mevsiminde ayakkabıların altlarının pürüslü olması tercih edilir.Otomobillerin kaymalarını önlemek içnde zincir takılır.


  Makina parçaları hareket ederken bir birine sürtünür.Sürtünmeden dolayı parçalar yıpranır.


  Cisimlerin ağırlığı büyük olur sürtünmeden dolayı onları hareket ettirmek için daha fazla enerji gerekir.


  Yukarda anlatılan sürtünmenin olumlu ve olumsuz etkilerini azlalt için bir takım önlenler alınır.


  Araba motorunun rahat çalışması veya sürtünmeyi azaltmak için parçalar yağlanır.Tekerleklerin rahatça dönmesi için bilye kullanılır.

  Trenlerin tekerlekleri demirdir.Raylarda demir olduğundan sürtünme azdır.Bu nedenle kamyondan daha büyük olan vagonların daha az enerjin harcayarak hareketi sağlanır.Ancak durması gerektiğinde sürtünmenini artması gerekir bu nedenle tekerlek ile ray arasında kum püskürtülerek kolayca durması sağlanır.(alıntı)
sürtünme kuvvetinin olumlu yönlerine örnekler,  sürtünme kuvvetinin olumlu yönlerine hayattan örnekler,  sürtünme kuvvetinin olumlu yönleri,  sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri,  sürtünme ile ilgili olumlu örnekler,  sürtünme kuvveti ile ilgili olumlu ve olumsuz örnekler,  surtünme kuvvetinin olumlu olumlu yönlerine örnekler