Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan dünyada kaç ülke vardır ve isimleri nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  dünyada kaç ülke vardır ve isimleri nelerdir

  Reklam
  dünyada kaç ülke vardır ve isimleri nelerdir


  Paylaş
  dünyada kaç ülke vardır ve isimleri nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dünyada ülke sayısını bilen yok. Ne BM ne ABD ne de yeryüzünün her köşesine hizmet götüren şirketler, dünyada kaç ülke olduğu konusunda hemfikir. Kimine göre 184, kimine göre 203. En yüksek rakam ise Türk Telekom’dan: 223

  Yaşanan siyasi gelişmeler, bağımsızlık mücadelesi veren ülkeler, bir devletin tanıdığı ancak diğerinin tanımadığı devletler, dünyadaki ülke sayısının farklılık göstermesine neden oluyor. Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan BM'ye göre 184 olan ülke sayısı, ABD ve Fransa'ya göre 190. Birçok devleti tanımayan Rusya ise, sayının 172 olduğunu öne sürerken İsviçre, dünyada 194 ülke olduğunu belirtiyor.

  VİKİPEDİA:203

  Uluslararası telefon şirketlerinde 182 ülke kodu bulunurken, Dünya Posta Birliği’ne (Universal Postal Union) üye ülke sayısı 189. Tüm dünyaya ürünlerini satan Coca Cola firması ise, ülke sayısını 195 olarak açıklıyor. Dünyanın en bilinen sanal ansiklopedisi Vikipedia, ülke sayısını 203 olarak duyuruyor. Türk Telekom'a göre ise dünyada 223 ülke var.

  BM'YE 171 ÜLKE ÜYE

  BM'ye üye ülke sayısı 171. Andora, Tayvan, Kribati, Kuzey Kore, Güney Kore, Lihtenştayn, Monako, Nauru, San Marino, İsviçre, Tongo, Tuvalu ve Vatikan BM'ye üye değil. BM kayıtlarına göre bu ülkelerle birlikte dünyada 184 ülke bulunuyor.

  BUNLARI DUYDUNUZ MU?

  Sık sık karşımıza çıkan bilindik ülkelerin yanı sıra adını daha önce hiç duymadığımız bazı devletler de var. İşte bazıları: Samoa, Myanmar, Grenada, Komor, Mikronezya, Nauru, Palau, Sierra Leone, Tuvalu, Vanuatu. Bağımsız ülkelerin himayesinde ya da onlara karşı bağımsızlık mücadelesi veren özerk ülkeler de bulunuyor. Abhazya, Amerikan Samoa, Başkortostan, Çukotka, Doğu Türkistan, Fransız Guyanası, Gagavuzya, Galler, Grönland, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Makao, Tokelau, Yakutistan da bunlardan bazıları.

  KKTC’Yİ TANIMIYORLAR

  15 Kasım 1983'te bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından tanınırken 24 yıl içinde başka hiçbir ülke tarafından tanınmadı. Pakistan ve Bangladeş ise, Türkiye ile birlikte tanıdıklarını açıkladıkları KKTC'yi tanımaktan vazgeçti. Kıbrıs'ta iki devletin varlığını kabul etmeyen Güney Kıbrıs Rum Kesimi de, AB üyesi olmasına karşın Türkiye tarafından tanınmıyor.

  İRFAN DUMLU/ İSTANBUL