Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ailem Sevdiğim Kızı İstemiyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ailem Sevdiğim Kızı İstemiyor

  Reklam
  Ailem Sevdiğim Kızı İstemiyor


  Paylaş
  Ailem Sevdiğim Kızı İstemiyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kızı aileme nasıl kabul ettirebilirim?
  Hocam, ben 26 yaşında, dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan, dindar bir cevreden gelen bir gencim. Canım kadar sevdiğim genç bir hanım var. Ama bu kızı aileme kabul ettiremiyorum. Hayat tarzlarımız çok farklı olduğu için, "aileler olarak birbirimize uygun olmadığımızı" düşünüyorlar. Kız ve ailesi, dinden uzaklar. Beni "fazla dindar" buluyorlar ve kendilerine yakıştıramıyorlar. Ailem, bir aile dostumuzun kızıyla evlenmemi istiyor. Ama ben kızdan vazgeçemiyorum. Hayatımıza uygun olmayışını göz ardı ederek evlenip ileride üzülmekten ve onu üzmekten çekiniyorum. Ona dini ve gerçekleri anlatmaya çalıştım. "Kapanacaksam, namaz kılacaksam, bu içimden geldiği için, Allah rızası için olmalı, senin baskınla değil" diyor. Bu kızla ailelerimize ve farklılıklarımıza rağmen evlenebilir miyim? (Rumuz: Ahmet A.)
  Evleneceğiniz insanla inancınızı, düşüncenizi, hayat tarzınızı paylaşma endişesi yaşıyorsanız, bu evliliği gerçekleştirecek olsanız bile nasıl devam ettireceksiniz? Bu konuda başarılı olacağınızı düşünebiliyor musunuz? Üstelik "üzülmekten", "üzmekten" çekiniyorsunuz.
  Diğer yandan kızın ailesi de sizi "kendilerine yakıştıramıyorlar." Aileler de birbirlerine taban tabana zıtlar. Siz ve aileniz dindarsınız, kız ve ailesi dinden uzaklar. Kızın dine karşı tutumu da belli. Örtünmeye ve namaza karşı bir eğilimi ve sıcaklığı da yok. Bu konudaki düşüncesini açıkta dile getiriyor. Sizin kendisine bu konudaki tekliflerinizi bir "baskı" olarak değerlendiriyor.
  Manzara ortada, görünen köy kılavuz istemeyecek kadar belli ve açık. Ama siz bir defa "aşk ateşine" yakalanmışsınız. Olaya akıl ve mantık ölçüsüyle değil, duygusal bir biçimde yaklaşıyorsunuz. "Aşkın gözü kördür" sözü sizde bütünüyle hakim durumda.

  Canınız kadar sevdiğiniz bu kızla evlendiğinizde sevginizi ne kadar sürdüreceksiniz? Sevginiz hiç azalmadan artarak devam edecek mi? Bu konuda kendinize söz veriyor, garanti edebiliyor musunuz?
  Ailesiyle samimi olabilecek misiniz? Arada hiçbir şey yokmuş gibi ilişki kurabilecek misiniz? Sizin ak dediğinize onlar kara diyorsa, sizin inandıklarınıza onların hiçbir ilgisi yoksa ileride bir araya geldiğinizde konu dinden, imandan açıldığında, namaz niyaz söz konusu olduğunda, sofraya içki/alkol geldiğinde nasıl tutum ve duruş sergileyeceksiniz?
  Bütün bu sorular ortada ve cevapları karışık ve karmaşık. Bu açıdan kalıcı evliliğin ön şartı akıl, muhakeme, mantık üçlüsünde yapılmasıdır. Sizin ve ailelerin ortak bir noktada buluşması ve gönül rahatlığı içinde evlilik temelinin atılmasıdır. Bunun için akıl/kalp birliğinden şaşmayın derim.
  "Her an günaha girdiğimi düşünüyorum"
  Hocam, ben 26 yaşında bekar bir bayanım. 7-8 ay önce yolumu değiştirdim, Allah'a yöneldim, tövbe ettim, namaza başladım. Hiç aklımda yokken bir anda umreye gittim. Hâlâ oranın etkisindeyim. Boş geçirdiğim yıllarıma acıyorum. Şu anki sorunum ise tesettüre girmek ama işim el vermiyor. O kutsal beldeleri gördükten sonra açık gezdiğim her an çok daha fazla günaha girdiğimi düşünüyorum ve çok üzülüyorum. Rabbim hayırlı bir kapı açacak diye bekliyorum sadece... Yanlış mı yapıyorum? (Rumuz: Kâbe Aşığı)
  Bir arayışa girmişsiniz, sonunda kendinizi bulmuşsunuz. Allah'a kul olmanın, tövbe etmenin ve namazın zevkini tatmışsınız. Bununla da kalmamışsınız, kalbinizin attığı yere de yolculuk yapmışsınız.
  Bu kadar mesafe aldıktan sonra eksiklerinizin farkına varmışsınız. O eksiğinizi tamamlama yoluna girmişsiniz. Benim hiç kuşkum yok, çok fazla bir zaman geçmeden bunun da üstesinden geleceksiniz.
  Ancak zamanlama konusunda bir sıkıntı yaşıyorsunuz. Çevreniz sizdeki bu değişimi fark etmiştir. Umreye gittiğinizi duymuştur, namaz kıldığınızı öğrenmiştir, birtakım alışkanlıklardan uzak durduğunuzu görmüştür. Şu anda sizin konumunuzu, durumunuzu belli bir yerde görmeye başlamıştır.
  Derler ya hani, "Her şeyin bir vakt-i merhunu var" diye... Artık su yokuş yukarı akmayacaktır. Zamanı geldiğinde ani bir kararla içinizde tuttuğunuz o duyguyu hayata ve uygulamaya geçeceksiniz. Çünkü böyle tereddüt içinde yaşamanız mümkün değil.
  Bir gün gelecek şu âyet sizde yaşayacaktır. Bundan emin olun!
  "Uğrumuzda çaba harcayanlara Biz yollarımızı göstereceğiz. Zira Allah iyilik yapan ve iyi kulluk edenlerle beraberdir." (29:69)
  (Mehmed Paksu) 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Hocam Allahin selami rahmeti bereketi uzerinize olsun ben bir bayanla annem tarafindan görücü usulu tanistim ve aşk denilen o guzel duyguyu tattim fakat beni elimden tutup götüren annem ne olduysa ben istemiyorum deyip tuutturdu şimdi ne yapacagim kiza birde iftira atti namusuyla tamamen bir iftira ve ben kizi unutamiyorum oda ailesinin baskisiyla telefonlarimi kapatti ben hala ayni noktadayim aşk hala ayni bende fakat ne kiza ne anneme soz geciremiyorum kizin ailesinede soz gecmiyo ama bendeki bu yara hep kaniyo dua ustune dua yapiyom Hocam bana tek cevap istiyorum bu konudaki en büyük hatali kimailem sevdiğim kızı istemiyor,  annem sevdiğim kızı istemiyor,  ailem sevdigim kizi istemiyor,  ailem dindar,  ailem sevdiğime vermiyor,  ailem kızı istemiyor,  ailem sevdigime doğulu diye vermiyor