Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dışarıda abdest alırken, örtümüzü açmadan Şafileri taklit ederek saçın ön tarafından az bir kısmını meshedebilir miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dışarıda abdest alırken, örtümüzü açmadan Şafileri taklit ederek saçın ön tarafından az bir kısmını meshedebilir miyiz?

  Reklam
  Dışarıda abdest alırken, örtümüzü açmadan Şafileri taklit ederek saçın ön tarafından az bir kısmını meshedebilir miyiz?


  Paylaş
  Dışarıda abdest alırken, örtümüzü açmadan Şafileri taklit ederek saçın ön tarafından az bir kısmını meshedebilir miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu konuda Şafiileri taklit etmek doğru değildir. Kendi mezhebinize göre abdest almanız gerekir. Dışarıda abdest alırken örtünüzü açmak istemiyorsanız, tuvalette iken abdest almaya başlar, başınızı mesheder, sonra dışarda diğer azaları yıkayabilirsiniz. Veya yanınıza alacağınız az bir su ile caminin kadın bölümünde başınızı açıp mesh edebilirsiniz.
  Hanefi mezhebine göre abdestte azaları sırasına göre yıkamak şart değildir. Başınızı abdestin başında veya sonunda da mesh edebilirsiniz. Başınızı meshedene kadarki sürede diğer azaların kurumuş olması da abdeste mani olmaz.
  Kişinin kendi mezhebi içinde hiçbir çıkış yolu kalmazsa, o zaman başka bir mezhep taklit edilebilir. Ancak kendi mezhebi içinde bir çare varken başka mezhebi taklit etmek doğru değilidir.
  S.islamiyet

  Yukardaki bilgiler alıntıdır.
  Peki şafiiler gibi bir kadın sadece sçının ön tarafından bir kaç saç telini ıslatırsa durum ne olur?
  Cevap:
  Bu alınan abdest geçerlidir ve kılınan namaz caizdir.
  muminem.net 3. 3
  Bilgiler icin ALLAH razi olsun