Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan yerli malı haftası hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  yerli malı haftası hakkında bilgi

  Reklam
  yerli malı haftası hakkında bilgi


  Paylaş
  yerli malı haftası hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  yerli malı haftası nedir ne zaman kutlanır

  Yerli Malı Haftası yurdumuzda 12 aralık -18 Aralık tarihleri arasında tüm okullarda özel bir hafta olarak kutlanır.Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası hakkında bilgi

  Yerli malı haftası amacı tüketimin artmasıdır. Yerli malı haftası süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.

  Yerli malı haftasında Okullarda yapıllan etkinliklerle gençleri yerli malına teşvik eder 2. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır.
  Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 yılında yaptığı konuşma ile yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır.
  1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir.

  Yerli malı haftası tüm Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.