Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenecek? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenecek?

  Reklam
  Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenecek?


  Paylaş
  Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenecek? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, ''4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununa ilişkin düzenlemenin hala Bakanlar Kurulu'nda olduğu''nun anımsatılması üzerine de, toplu görüşmeden toplu sözleşmeye geçildiğini hatırlattı.
  Bundan sonra kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili ''Bunu iyileştireceğiz'' gibi herhangi bir ifadelerinin söz konusu olamayacağını ifade eden Çelik, bu dönemin artık geride kaldığını vurguladı.
  Bundan sonra toplu sözleşme çerçevesinde masada kararlar alınacağını dile getiren Çelik, ''Toplu sözleşmeye geçtiğimize göre ocak ayında yapılacak maaş zamlarının toplu sözleşme masasında gerçekleşmesinden yanayız. Onun için yasanın bir an önce Meclisten geçip, bu çerçevede masaya oturulup karara bağlanmasının doğru olacağı kanaatindeyim'' dedi.
  Bakan Çelik, ''Sürenin kısaldığının'' anımsatılması üzerine de, konfederasyonlarla görüştüklerini, onların bakışının da toplu sözleşmeden yana olduğunu vurguladı.
  Hükümet olarak daha seri hareket ederek gelecek ay içerisinde verilecek zam oranının belirlenmesi konusunda yoğun bir gayret içinde olduklarını anlatan Çelik, bir mağduriyetin söz konusu olmadığına işaret etti.
  Çelik, ''Toplu sözleşme daha sonra da yapılsa kanun niteliğinde olduğu için bir sorun yok. O yansıyacak. Ama biz bunun masada kararlaştırılması, mali ve sosyal haklar içerdiğine göre bu hakların toplu sözleşme masasında kararlaştırılmasının doğru olacağı inancındayız'' dedi.
  Çelik, düzenlemenin cuma günkü Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını da bildirdi.
  ''Yasa yetişmezse başka bir yöntemle artış yapılıp yapılmayacağı'' sorusu üzerine ise Çelik, Bütçe Kanunu'nun buna imkan verdiğini, ancak toplu sözleşme dönemine geçildiğini ve konunun tarafları olduğunu vurguladı.
  Çelik, ''Bütçe Kanunu buna uygundur. Burada mağduriyet söz konusu olmaz. Ama amaç yasayı da geciktirmeden bu süreci tamamlamaktır. Bizim bakışımız, bu toplu sözleşme kapsamında mali sosyal hakları karara bağlamaktır'' diye konuştu.
  İntibak Düzenlemesi de Soruldu
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, emekli aylıklarıyla ilgili intibak düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine ise, şunları söyledi:
  ''Bu düzenleme sonrası kimine 10 lira yansırken kimine 250 lira, kimine 100 lira gibi yansıyacak. Bu doğal. Nerede intibaksızlık varsa onu gidermeye yönelik bir çalışmadır. O da yapılıyor. Nihai şekli Bakanlar Kurulu'nda verilecek. Hangi oranlarda gelişme hızından pay yansıyacak, bunlar Bakanlar Kurulu'nda netleşince kamuoyu ile paylaşma imkanımız olacak. İntibak düzenlemesi 2000 yılından önceki tüm eski SSK emeklilerini kapsayacak."