Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Çocuklarda Astım Hastalığı nasıl anlaşılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Çocuklarda Astım Hastalığı nasıl anlaşılır

  Reklam
  Çocuklarda Astım Hastalığıa nasıl anlaşılır


  Paylaş
  Çocuklarda Astım Hastalığı nasıl anlaşılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Astımın ortaya çıkmasında hem genetik
  hem de çevresel faktörler rol oynar.

  Aile bireylerinde alerjik hastalık bulunan çocuklarda astım olasılığı daha yüksektir.

  Çocuklarda astım vakalarının yaklaşık yüzde 80’i alerjik nedenlerden kaynaklanır.

  Astım krizi başlatabilecek alerjenler arasında küf, polen, hayvan tüyü, ev tozu, hamam böceği, süt, yumurta, fındık, buğday, soya, balık gibi bazı besinler sayılabilir.


  Parfüm vb. kuvvetli kokular, yemek kokusu, evde kullanılan temizlik ürünleri, kimyasal maddeler, boya kokusu, tebeşir tozu, kömür, hava kirliliği, sigara dumanı ile havadaki ısı, nem, basınç değişiklikleri ise astıma yol açabilecek çevresel faktörlerden bazılarıdır.

  Çocuklarda astım tanısı konurken ailenin aktardığı gözlemler doktor için önemlidir. Zira astımlı çocuk atak süresi dışında tamamen normal bir tablo çizebilir. Aile doktora
  öksürüğün cinsi, sıklığı, şiddetinin yanı sıra çocuğun genel solunum durumuyla ilgili bilgiler vererek tanıyı kolaylaştıracaktır.


  Çocuğun muayenesinde burun tıkanıklığı veya akıntısı, alerjik nezle, egzama, hırıltılı nefes alma gibi belirtiler varsa astım ihtimali incelenecektir. Özellikle başka bir alerjik hastalığı bulunan çocuklarda astım ihtimali üzerinde daha çok durulur.

  Alerjiden kaynaklanan astımın tam tanısı için alerjinin nedenini saptamak önemlidir. Bunun için deri ve kan testleri yapılır.

  Çocuğun akciğerlerinin solunum düzeyini ölçmek için solunum fonksiyon testleri, akciğer filmi istenebilir. Yanı sıra boğaz ve balgamdan kültür alınabilir, ter testi, başka hastalıklardan ayırt etmeyi sağlayacak kan analizleri yapılabilir, çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir.


 3. 3
  Çocuklarda astım belirtileri,
  Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir ?
  çocuklarda astım nasıl anlaşılır astım nasıl tedavi edilir

  Astım Hatalığı Tedavi Edilebilir Bir Hastalık mıdır?
  Evet. Astım tedavisi olan, tedaviyle tamamen kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Astım tedavisi etkin bir tedavidir ve hasta tedavi ile tamamen normal bir yaşam sürdürebilir.

  Çocuk astımı yada diğer adıyla alerjik bronşit tekrarlayan öksürük, hırıltı, hışıltı ve nefes almada zorluk şikayetleri ile seyreder. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ataklar gelişir. Bu atakların tekrarlayıcı nitelikte olması, bronş gevşetici ilaçlarla şikayetlerin düzelmesi, ancak bir süre sonra tekrar atak gelişmesi söz konusu olur. Enfeksiyonlar harici sigara dumanı, küf/rutubet, kimyasal kokular ve hava kirliliği ile hastalık alevlenmesi görülebilir.

  Neden Çocuklarda Astım olur?
  Çocukluk çağında astımın % 90 oranında alerjik kökenli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çoğu zaman “Alerjik bronşit” ”Çocuk Astımı” ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Alerji-Astım genetik bir hastalıktır. Anne yada babada alerji-astım olması durumunda çocukta hastalık çıkma riski %25 iken, hem annede hem babada alerji-astım varsa risk %50’e yükselmektedir. Yıl boyu maruz kalınan ev tozu akarı, küf mantarları veya kedi, köpek gibi hayvan döküntüleri gibi ev içi alerji yapıcı maddeler bronşlarda alerjik bir reaksiyona neden olur. Bu alerjik reaksiyon bronşlarda aşırı bir hassasiyet geliştirir. Normal bir insana dokunmayacak dış uyaranlar hassas hava yolunda daralmaya neden olur.

  Allerjen nedir?
  İnsanlarda astım atağını başlatan faktörlerden biri de allerjenlerdir. Evde veya dışarıda birçok allerjen astımı başlatabilir. Bunların önemli olanları:
  Polenler
  Mantar sporları (küf)
  Hayvan tüyleri
  Ev tozu akarları
  Hamamböceği
  Bazı besinler: Süt, yumurta, fıstık, fındık, balık, buğday, soya gibi

  Astım Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
  Astım, hasta hekim ve hasta yakınlarının (anne, baba, eş ve öğretmen gibi) işbirliği ile tedavi edilebilir. Bu işbirliği olmaksızın sadece doğru ilaçların reçete edilmesiyle hastalık tedavi edilemez. Tedavi uzun sürelidir. Hasta hekimine güven duymalı, tavsiyelerine uymalı, ilaçlarını usulüne uygun şekilde kullanmalı, düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı, sorunu olduğuna hekimine kolayca ulaşabilmelidir. Hastanın mutlaka konunun uzmanı bir hekimin kontrolünde olması gereklidir. Hastalık yok hasta vardır özdeyişi astım için daha fazla geçerlidir. Sonuç almak için astımı bildiği kadar hastasını da tanıyan, mesleğini, ev ve işyeri koşullarını, almakta olduğu tedaviyi, hastanın geçmişte yaşadıklarını, önceki tedavileri ve bunlara alınan cevapları, hastanın hangi ilaçlara hangi dozlarda ne oranda yanıt verdiğini bilen bir hekimin desteğine ihtiyaç vardır.çocuklarda astım nasıl anlaşılır,  astım hastalığı nasıl anlaşılır,  bebeklerde astım nasıl anlaşılır,  tebeşir tozuna alerji nasıl anlaşılır,  bebeklerde astim nasil anlasilir,  Astım hastalıgı nasıl anlaşılır,  astım hastalığı nasıl anlaşılır