Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir?

  Reklam
  Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir?


  Paylaş
  Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Emziren Anne Kaç Öğün Beslenmelidir?

  ... Bebeğimi anne sütüyle besliyorum. Evde yardımcım yok. Bu nedenle hem bebeğin bakımı, emzirilmesi, hem de evin zorunlu hizmetleri çok fazla vaktimi alıyor. Çoğu zaman yemek için vakit ayıramıyorum. Hep ayaküstü bir şeyler atıştırıyorum. Annem ise, “Günde üç öğün adam gibi beslenmelisin” diyor. Denedim ama, yemekten sonra inanılmaz yorgunluk çöküyor. Beslenmemi nasıl düzenlemeliyim?..
  ...Bebek doğduktan sonra ailenin düzeni önemli ölçüde değişir. Genellikle ilk 4-6 haftalık dönemde doğum yapmış annenin “loğusa” olduğu düşünülerek çeşitli düzenlemeler yapılır. Anneye yardımcı olmak için ailenin büyükleri evde bazı roller üstlenirler. Ama er yada geç bir süre sonra, anne kucağında bir bebek ve sorumluluklarıyla yalnız kalır. Bu özellikle ilk defa anne olanlarda belirgin güvensizlik yaratır.

  Doğal olarak bebeğin bakımı en öncelikli olan konudur. Diğer taraftan ev düzeninin devam ettirilmesinde de pek taviz verilmez. Biraz aksasa da bir şekilde sürdürülür. Ama, pek çok anne bu koşullarda beslenmesini ihmal eder. Oysa ki, bu dönemde annenin beslenmesi her zamandan daha da önemli ve gereklidir. Üstelik besin ihtiyaçları da artmıştır.
  Emziklilik döneminde artan besin ihtiyaçlarını karşılamanın yolu, annenin günde 5-6 öğünde azar azar beslenerek günlük ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Bu amaçla, annenin normal olarak sürdürdüğü 3 ana öğüne devam etmesi, kahvaltıdan vazgeçmemesi, ayrıca 2-3 ara öğünde süt, meyve suyu ve meyve tüketerek artan ihtiyaçlarına cevap vermesi tavsiye edilebilecek en doğru beslenme düzenidir.
  Ara öğünlerin, bebeğin emzirilmesi sırasında gerçekleştirilmesi özellikle iyi olur. Anneler, bebeklerini emzirirken hem biraz dinlenmeli hem de bu süreyi beslenmeleri için bir fırsat olarak değerlendirmelidirler. Bu nedenle anne bebeğini emzirirken süt veya meyve suyu içebilir, meyve yiyebilir. Bu uygulamayı alışkanlık olarak geliştirebilirse kendisi için çok faydalı olur.
  Öğün saatleri ise, bebeğin uyku ve beslenme saatleri ile annenin koşullarına uygun olarak belirlenmelidir. Bu durumda yaşanabilecek ihmaller azalır...