Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Emzirirken Sigara İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Emzirirken Sigara İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı?

  Reklam
  Emzirirken Sigara İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı?


  Paylaş
  Emzirirken Sigara İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Azaltip azaltmamasini bilmiyorum.
  Anne bebegin sagligini dusunuyor ise SIGARA ICMEMELI.
  Nitekim anne bebegini emzirirken ve birde sigara iciyorsa
  Bebekte o Zehiri icmis oluyor....!!!

  Lütfen bebeginizin yaninda dahi sigara icmeyin.
  Pisman olacaginiz seyleri yapmayin.
  Yok birakama diyorsaniz bebegide Zehirlemeye hakkiniz yok.
  Buyuk sifa olan ve icerisinde Dvitamini haric butun vitaminler bulunan Annesutunu bebeginize majrum birakin .
  Karar sizin ya saglikli gelisimi icin 2sene sigaraya ara verin.
  Yada bu esi benzeri olmayan gidayi bebeginize vermeyin mahrum birakin.

  INSALLAH bebeginizin sagligi daha onemlidir sizin icin.
  Hayirlarla kalin. 3. 3
  Emzirirken Sigara İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı? .
  ...Dört aylık bir bebeğim var. Ama ne yazık ki, sigara içmeye devam ediyorum. Ne gibi tedbirler alabilirim? Ne yapmam gerekir?..

  ...Bebeğini emziren annenin sigara içmesi, bebeğin sağlığı için de hiç tercih edilmeyen bir durumdur. Ancak her şeye rağmen, anne sütüyle ilgili yönlendirici karar alan bilimsel komiteler, annenin sigara içse bile bebeğini emzirmeye devam etmesini önermektedir. Çünkü anne sütü hiçbir koşulda vazgeçilemeyecek kadar değerlidir.

  Ama üzerinde durulması gereken iki önemli konu vardır. Birincisi, anne sütü ile bebeğin aldığı nikotin miktarıdır. Diğeri ise, annenin sigara içmesi nedeniyle bebeğin yaşadığı ortamda sigara dumanının varlığı, yoğunluğu ve bebeğin bu ortamda geçirdiği süredir (”pasif içicilik”).

  Bilindiği gibi pasif içicilik de sağlığa çok zararlıdır. Pasif içici durumunda olan bebeklerde zatürrie, bronşit, astım gibi hastalıklar ve “ani bebek ölümü sendromu” daha sık görülür. Ayrıca, sigara içen annelerin süt üretimlerinin de daha az olduğu iyi bilinmektedir. Benzer şekilde bu annelerin sütlerinde C vitamini miktarı da düşüktür.  Kısaca bilinen bütün olumsuzluklarına rağmen bebeğinizi emziriyor ve sigara içmeye devam ediyor olabilirsiniz ama lütfen;

  Emzirme sırasında veya hemen öncesinde sigara içmeyiniz. Düşük nikotinli olanları tercih ediniz. Günlük sigara sayısını azaltınız. Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeyiniz. Sigara içtiğiniz ortamı sürekli havalandırınız. Eğer anne günde 20 taneden daha az sigara içiyorsa, anne sütündeki nikotin düzeyi açısından, bebek için çok endişe etmeye gerek yoktur. Anne eğer günde 20-30 tane sigara içiyorsa, bebek kanında da nikotin belirgin miktardadır. Risk fazladır.  Ağır tiryakilik, annenin süt üretimini olumsuz etkiler. Çünkü, nikotin süt hormonu düzeyini azaltır. Bebekte kusma, bulantı, karın ağrısı ve ishale neden olur. Anneleri sigara içen bebeklerin daha gazlı oldukları ve daha fazla ağladıkları ortaya konmuştur Anne içtiği sigara sayısını kısıtlayarak riski azaltabilir.

  Yapılan bilimsel çalışmalarda, annenin sigara içmesi ile erken sütten kesme, süt fışkırtma refleksinin baskılanması ve az süt üretimi arasında ilişkili bulunmuştur.

  Kanda nikotinin yarılanma ömrü 95 dakikadır. Bu nedenle anne emzirmeden en az 1.5 saat önce sigara içmiş olmalı, daha sonra emzirinceye kadar da içmemelidir.

  Nikotin sakızı kullanan anneler de bebeği, sakızdan en az 2-3 saat sonra emzirmelidirler...