Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Emzirme döneminde ceviz yemek bebekte gaz yaparmı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Emzirme döneminde ceviz yemek bebekte gaz yaparmı

  Reklam
  emzirme döneminde ceviz yemek bebekte gaz yaparmı


  Paylaş
  Emzirme döneminde ceviz yemek bebekte gaz yaparmı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  kuruyemiş çeşitleri bebeklerde gaz yapar


  bebeklerde gaz yapan yiyecekler  Bebeklerde gaz sancısı ve kolik sık rastlanan bir durumdur. Emziren annein yediği yiyecekler hem annede hem bebekte gaz sancısına neden olabilir.

  Mama gaz yapar mı? Emziren anne ne yerse bebekte gaz olur? Gaz yapan yiyecekler nelerdir? İnek sütü, kola gaza neden olur mu? Sorularınızın cevabı pudra.com'da... Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Vahap Öney Vahap Öney'in uzman.tv'ye yaptığı açıklamalar...

  Anne sütü alan bebeklerde gaz problemi daha az olur. Mamayla beslenen bebeklerde gaz problemi ve kusma eğilimi daha fazla olur, enfeksiyonlar daha sık ve fazla görülür.

  Bebek için en iyisi anne sütü
  Bebek için hem kalori hem protein içeriği olarak en uygun içeriğe sahip besin anne sütüdür. Yeni doğum yapmış, ya da 5 günlük bir annenin sütünün içeriğiyle, 3 aylık emziren bir annenin sütünün içeriği de birbirinden farklı özellikler gösterir.

  Bebeğin bağırsak düzeninin, enzimlerinin gelişimine göre anne sütü içeriği de değişir ve biz bunu hiçbir zaman bir ek besinle ya da bir mamayla sağlayamayız.

  Bebeğinizi anne sütü ile besleyin
  Buradan bebek için en iyi besinin anne sütü olduğunu görürüz. Yani bir anne sütünü verebilmek için sonuna kadar çaba sarf etmeli. Eğer ki bebeğe anne sütü dışında bir besin, mama vermek zorundaysak bebeğin gaz problemleri, kolik ağlamaları, kakasının durumu takip edilmeli ve uygun olmayan durumlarda mama içeriği değiştirilmeli.

  Mama içeriğinin değiştirilmesi gereken durumlar için içeriği farklı olan mamalar mevcut. Yine de bebek için ilk 6 ay süresince kesinlikle ek besin tavsiye edilmez.

  6 aydan sonra ise bebeğin durumuna ve kilo alımına göre hareket etmeli ve besinleri ona göre yavaş yavaş arttırmalıyız. Bu şekilde hareket edildiğinde bebekteki kolik ağlamaları ve gaz problemleri diğer bebeklere oranla daha az görülür.

  Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mı?
  Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin ilk 6 ayda hatta ilk 1 yılda beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

  Kolik ağlamasında da annenin beslenme biçimi ve aldığı besinler rol oynar. Besin tüketimi konusunda annenin izlenimleri de çok önemlidir. Mesela annenin tükettiği bir besin sonrasında bebeğinin etkilendiğini görürse o besini artık tüketmemesi gerekir.

  Kafeinli içeceklerden uzak durun
  Emziren anne, çok fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durmalıdır.

  Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

  İnek sütü gaz yapabilir
  Emziren anne inek sütü tüketmemeli. Annenin inek sütü tüketmesi bebekte gaz problemine yol açar. Bu yüzden emzirme dönemi içindeyken anneler inek sütünden uzak durmalı.

  Katkı maddesi içeren yiyeceklerden kaçınmalı
  Bebeği kötü yönde etkileyebilecek besinler arasında sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinler yeralır.
  Bebeğin emzirme döneminde annenin mümkün olduğunda katkı maddesi içeren besinlerden kaçınması ve bunları tüketmemesinde fayda vardır.

  En çok gaz yaptığı bilinen yiyecekler
  Çay, kahve, kola gibi kafeinli yiyecekler
  Fındık, fıstık gibi kuruyemişler
  İnek sütü
  Çikolata
  Sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerdir. 3. 3
  Anneler için faydalı bilgiler verdiğiniz için Mevlam razı olsun.Sağolasınız inşallah.. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Anne sütünü nasıl artıra biliriz 5. 5
  Selamun aleykum anne sütünü arttırabilmek için öncelik ile stresten uzak olmanız gerekir, bolca su tüketmelisiniz bunun yanında komposto benzeri sıvı gıdalar tercih edebilirsiniz.Eczanelerde sütarttırıcı çaylar ve damlalar var ondardan alabilirsiniz doktorunuza danışarak.ceviz gaz yaparmı,  ceviz süt yaparmı,  emziren anne ceviz yiyebilirmi,  ceviz bebeğe gaz yaparmı,  ceviz gaz yaparmi,  emzirirken ceviz yemek,  ceviz bebekte gaz yaparmı