Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan HPV hastasıyım bunu yeni ögrendim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  HPV hastasıyım bunu yeni ögrendim

  Reklam
  iyi günler ben HPV hastasıyım bunu yeni ögrendim kendime hem kızıyorum hemde acıyorum saglık sorunlarımı ihmal ettigim için deri altında aylarca hatta yıllarca saklanabilen bu hastalıga ne zaman yakalandım onu bile bilmiyorum
  Benim ögrenmek istedigim bu hastalıgımın aşısı bana fayda edermi ?
  Tedavi genel anestezi altında olması şart ise iyileşme süresi nedir ?
  Kanser riski yüksek olmasına ragmen 100 çeşidi olan bu hastalıgın bendeki adı nedir yada nasıl ögrenebilirim ?
  28 yasındayım çocugum yok eger rahim kanseri riskim var ise rahmimi aldırmam dogru bir secimmidir ?
  Partnerimde boyle bi hastalıgın oldugunu anlamak mumkun degildi ki ben bu yuzden HPV hastası oldum günümüzde bu hastalık çok yaygın diyorsunuz ama bunu anlamak bu hastalıga yakalanmadan mümkün olmuyor..
  partnerimize sen HPV hastasımısın diye sormakmı lazım yoksa anlamanın başka bir yolu varmı ?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..


  Paylaş
  HPV hastasıyım bunu yeni ögrendim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah acil şifalar versin kardeşim ne gelirse Rabden şifada ondandır kendini bunaltma şifa için Rabbinden iste,ayrıca seni kabul eden bu şekilde kabul etsin 3. 3
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim ögrenmek istedigim bu hastalıgımın aşısı bana fayda edermi ?
  Tedavi genel anestezi altında olması şart ise iyileşme süresi nedir ?
  Kanser riski yüksek olmasına ragmen 100 çeşidi olan bu hastalıgın bendeki adı nedir yada nasıl ögrenebilirim ?
  28 yasındayım çocugum yok eger rahim kanseri riskim var ise rahmimi aldırmam dogru bir secimmidir ?
  Partnerimde boyle bi hastalıgın oldugunu anlamak mumkun degildi ki ben bu yuzden HPV hastası oldum günümüzde bu hastalık çok yaygın diyorsunuz ama bunu anlamak bu hastalıga yakalanmadan mümkün olmuyor..
  partnerimize sen HPV hastasımısın diye sormakmı lazım yoksa anlamanın başka bir yolu varmı ?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..
  TANIM  HPV, genital bölge ve mukoza enfeksiyonları yapan, "condyloma acuminatum" adı verilen siğil şeklinde lezyonların oluşumuna neden olan ve servikal kanserle ilişkili olduğu kesin olarak saptanmış bir virüstür. Yaklaşık 100 farklı genotipi bulunan bu virüs vücuda girdiğinde hücre içine yerleşmekte ve immün sistemin zayıfladığı dönemlerde ortaya çıkmaktadır.

  HPV MOLEKÜLER GENETİĞİ


  Papovavirüs ailesinden olan HPV, 72 kapsomerli, 45-50 nm boyutlarında, ikosahedral simetri gösteren zarfsız bir virüstür. 6.500-8.000 baz çiftinden oluşan çift sarmal sirküler DNA içeren bir genom taşımaktadır (Şekil 1).1E grubu ve L grubu olmak üzere 8 açık okuma çerçevesi (open reading frame) içermektedir. E grubu (E1, E2, E4, E5, E6, E7) erken (early) dönem, L grubu (L1 ve L2) ise geç (late) dönem fonksiyonlarını yansıtmaktadır (Tablo 1). Kanser gelişim sürecinde viral DNA konak hücre DNA'sına entegre olmaktadır.

  1. HPV Protein Fonksiyonları

  Protein Fonksiyon
  L1 Major kapsid proteini
  L2 DNA’ya bağlanır
  E6 p53 inhibisyonu
  E7 Rb inaktivasyonu
  LCR HPV gen regülasyonu
  HPV GENOTİPLERİ

  ACS (American Cancer Society) 100'den fazla HPV tipi bulunduğunu bildirmektedir. 40'dan fazla HPV tipi genital bölge enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Düşük riskli HPV tipleri (özellikle tip 6 ve 11) genital siğillere, yüksek riskli HPV tipleri ise (16, 18) servikal kansere sebep olmaktadır (Tablo 2).
  Tablo 2. HPV Genotipleri
  HPV Genotipleri Risk Sınıflaması
  Yüksek Risk 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
  Olası Yüksek Risk 26, 53, 66
  Düşük Risk 6, 11, 40, 42, 44, 54, 61, 70, 72, 81
  PREVELANS

  Özellikle gelişmiş ülkelerde son derece yaygın bir virüs olan HPV ile tüm dünyada 630 milyon kişinin enfekte olduğu bildirilmektedir.Ülkemizde yapılan ve 2009 yılında yayınlanan 507 kadın gönüllünün tarandığı bir çalışmada katılımcıların %23’ünde HPV virüsü saptanmıştır. Yine aynı çalışmada servikal sitolojileri normal olarak tespit edilen katılımcıların %20’sinde HPV DNA pozitifliği belirlenmiştir.

  2KONTAMİNASYON

  HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte kontamine eşyalardan, genel tuvalet, duş gibi hijyenik olmayan ortamlardan bulaşabildiği ve doğum sırasında anneden bebeğe geçebildiği bildirilmektedir.

  3ENFEKSİYON DÖNEMLERİ


  a. Latent Dönem: Hastalığın sitolojik, kolposkopik ya da morfolojik hiçbir bulgusu bulunmamaktadır. Lezyonların ortaya çıkması için gerekli süre birkaç hafta ile aylar arasında değişebilmektedir. Bu dönemde sadece PCR teknikleri ile HPV DNA'sı saptanabilmektedir.

  4,5b. Subklinik Dönem: HPV’ye bağlı mikroskobik hücresel değişikliklerin ya da kolposkopi gibi büyütme yöntemleri uygulanarak görülebilen lezyonların saptandığı dönemdir.

  4,5c. Klinik Dönem: Genital kondilom, invaziv kanser gibi gözle görülen lezyonların olduğu dönemdir.  TANI


  Patolojik YöntemlerPap Smear: Temel amacı serviks kanseri öncü lezyonlarını yakalamak olan bir tarama testidir. Materyal, patoloji uzmanı tarafından mikroskop altında incelenerek tanı konmaktadır (Şekil 2).Kolposkopi: Rahim ağzının kolposkop adı verilen bir alet yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesidir. Kolposkop, normal jinekolojik muayene sırasında çıplak gözle izlenen serviksin daha büyük, net ve detaylı şekilde görülmesini sağlamaktadır

  HPV ILE ILGILI SON GELIŞMELER


  FDA 2006 Haziran ayında, genital siğil, prekanseröz lezyon ve servikal kanser oluşumunu engellediği belirtilen ilk aşı için onay vermiştir. Öncelikle 9-26 yaşları arasındaki kadınlarda uygulanabilen aşı sadece tip 6, 11, 16 ve 18'e karşı koruyabilmekte, daha önce HPV'nin bu tipleri ile enfekte olmuş kadınlarda ve diğer HPV tiplerine karşı koruma sağlayamamaktadır. Bu nedenle tarama testlerinin yapılması önerilmektedir

  1. HPV bulaşması ile kanserleşme süresi arasında nasıl bir ilişki vardır?

  - HPV bulaşması sonrasında aylar içerisinde CIN ortaya çıkabilmektedir.
  - CIN3'ün invazif kansere dönüşümü ortalama 10 yıl (8.1- 12.6) sürmektedir.
  - Normale dönme, CIN1 vakalarının %60'ında, CIN2'lerin ise %40'ında görülmektedir.

  2. HPV-DNA testi hangi durumlarda yapılmalıdır?

  - Pap Smear'de ASCUS/LSIL saptanması sonrasında kolposkopi endikasyonunun belirlenmesinde,
  - Tedavi sonrasında HPV pozitifliğinin takibinde,
  - Aktif cinsel yaşamın başlangıcından sonraki üçüncü yıldan itibaren tarama amaçlı olarak yapılmalı ve her üç yılda bir kez tekrarlanmalıdır (American Cancer Society, 2004).

  3. HPV materyali (sürüntü) nasıl alınmalıdır?

  Smear fırçası servikse yerleştirilir ve saat yönünde 5-6 kez çevrilerek sürüntü alınır. Mümkün olduğunca fazla döküntü almaya çalışılmalıdır. Daha sonra smear çubuğunun fırçası özel solüsyonu içine bırakılmalı ve en kısa zamanda ilgili moleküler tanı merkezine gönderilmelidir.

  4. HPV DNA testinin (-) prediktif değerinin % 99 olması ne anlam ifade eder?

  HPV DNA test sonucunun negatif (-) olması CIN2/CIN3 olasılığını %99 olasılıkla dışlamaktadır. Prekanseröz lezyon mevcudiyetinin değerlendirilmesinde ve kolposkopi endikasyonunun belirlenmesinde hekime önemli bilgiler sağlamaktadır. Sonucun negatif bulunması ya da düşük riskli tiplerin tespit edilmiş olması gereksiz pek çok işlem olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

  5. Pap Smear ve HPV-DNA testi negatif (-) olan kişi bir daha ne zaman tarama yaptırmalıdır?

  ACS (American Cancer Society) ve ASCCP (American Society for Colposcopy and Cervical Pathology)'nin ortak kararına göre 3 yılda bir Pap Smear ve HPV-DNA testinin tekrarlanması gerekli görülmektedir.

  6. Pap Smear negatif (-) HPV DNA pozitif (+) ise ne yapılmalıdır?

  ACS ve ASCCP'ye göre 6 ay sonra Pap Smear ve HPV DNA testi tekrar edilmelidir.7. Altı ay sonra yapılan HPV DNA testi tekrar pozitif (+) çıkarsa ne yapılmalıdır?

  ACS ve ASCCP'ye göre Pap Smear sonucunun negatif (-) olmasına rağmen HPV-DNA testinin pozitif (+) olması nedeniyle kolposkopiye gidilmelidir.

  8. Pap Smear pozitif (+) ve HPV-DNA pozitif (+) ise ne yapılmalıdır?

  ACS ve ASCCP' ye göre direkt kolposkopi önerilmelidir.

  9. HPV virüsünün diğer kanserlerle de ilişkisi var mıdır?

  HPV 16 yüksek riskli genotipinin anüs, vulva, vagina ve penis gibi diğer anogenital kanserlerle de ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca respiratuar ve gastrointestinal sistemlerde de HPV ile ilişkili bazı kanserler saptanmıştır.

  10. Neden tarama testleri yaptırılmalıdır?

  Kanser kaynaklı kadın ölümlerinde 2. sırada bulunan serviks kanseri moleküler tanı metodları kullanılarak erken safhada yakalanabilmekdedir. DNA tabanlı testlerin kullanımı ile tarama testlerinde ciddi mesafeler alınmış durumdadır. Çok kolay uygulanabilen bu tekniklerin kullanımıyla düşük maliyetlerle ciddi koruyucu hekimlik hizmeti verilebilmekte ve erken teşhis hasta, hekim ve sağlık sistemi açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

  11. Aşı hayat boyu koruma sağlar mı?

  Aşı uygulaması yapılmış kadınlarda da servikal kanser tarama programlarının hayat boyu devam ettirilmesi önerilmektedir.17


 4. 4
  Referanslar
  1. Berek J. Novak's Gynecology, 14th ed. Philedelphia, 2002: 16; 475-496
  2. Polat Dursun, Süheyla S Senger, Hande Arslan, Esra Kuşçu and Ali Ayhan Human papillomavirus (HPV) prevalence and types among Turkish women at a gynecology outpatient unit. BMC Infectious Diseases 2009, 9:191
  3. Cunningham G.F, William's Obstetrics 22nd ed. USA, 2005: 59; 1317-1319
  4. The New England Journal of Medicine 2007 Oct 18;357(16):1650
  5. The New England Journal of Medicine 2008 Feb 7;358(6):641
  6. HPV Test is a Beter Long-Term Predictor of Cervikal Cell Abnormalities than Pap-Smear
  7. World Health Organization. Initative for Vaccine Research. Human papillomavirus. Daha fazla bilgi için: Accessed March 21,2006
  8. Munoz N, Bosch FX, Sanjose S, et al. Epidemiologic classification of human papillomavirus type associated with cervical cancer. N Engl J Med 2003;348:518-27.
  9. Pekin T. Servikal Epitelyumyal Lezyonların Tanı ve Tedavilerinde Pap-Smear ile HPV Testlerinin Kombinasyonunun Önemi. J. Gynocol Obst. 2002; 12: 203-207
  10. American College of Obstetricians and Gynecologists. ACOG Practice Bulletin. Management of abnormal cervical cytology and histology. VOL. 106, NO. 3, SEPTEMBER 2005
  11. Lagand R, Gray A, Wolstenholme J, Moss S. Lifetime Effects, Costs Effectiveness of Testing for HPV to Manage Low-Grade Cytological Abnormalites: Results of the NHS Pilot Studies. BMJ 2006; 14; 332 (7533): 79-85
  12. Novaes LC, Novaes MR, Simoes A. Diagnosis of HPV PCR in Cases of divergence between Results of Hybrid Capture and Pap Cytology, Brazil J. Infec. Disease; 2006: 10 (3): 169-72
  13. Wright TC. Cervikal Cancer Screening in the 21st Century; Is It Time to Retire the Pap Smear?, Clin. Obst. Gynecol. 2007; 50 (2): 313-23
  14. Kim JJ, Wright TC, Goldie SJ. Cost-effectiveness of alternative triage strategies for atypical squamous cells of undetermined significance. JAMA 2002; 287: 2382-90
  15. Speich N., Schmitt C., Bollmann R., Bollmann M. Human Papillomavirus (HPV) study of 2916 cytological samples by PCR and DNA sequencing: genotype spectrum of patients from the west German area. J Med Microbiol 2004;53(2):125-8
  16. Macit Arvas, Altay Gezer, Onur Güralp, Genital HPV infeksiyonu ve koruyucu HPV aşıları, Türk Ped. Arş. 2008, 43:1-8.
  17. HPV vaccine:new drug cervical cancer prevention: high hopes. Prescirire Int. 2007; 16 (89): 91-4  Allah (c.c) acil şifalar versin
hpv katran,  hpv hastasiyim