Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan bebeklerde ucak yolculugu hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  bebeklerde ucak yolculugu hakkında bilgi

  Reklam
  bebeklerde ucak yolculugu hakkında bilgi


  Paylaş
  bebeklerde ucak yolculugu hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebekle Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılmalı
  Bebeğinizle güvenli bir uçak yolculuğu yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var

  Birçok aile “bebekle uçak yolculuğu yapmak”tan çekinir, aslında bir haftadan büyük sağlıklı bir bebeğin uçağa binmesinde hiçbir sakınca yok. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Hilda Çerçi Özkan, uçakla seyahat etmeyi planlayan bebekli ailelerin endişelenmemeleri gerektiğini belirtti. Dr. Özkan, “Uçağın içindeki basınç genellikle 250 metre yükseklikteki atmosfer basıncına ayarlanır. Sağlık sorunu olmayan kişiler ve hatta yenidoğan bebekler 250 metre yüksekliğe ayarlanan kabin içi basıncında hiçbir problem yaşamaz” diyor.
  Hangi durumda çocuk uçağa binmemeli?
  İleri derecede kansızlığı olan, doğumsal kalp hastalığı, ağır akciğer hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerin uçakla seyahat öncesi mutlaka doktoruna danışması önerilir.
  Aktif enfeksiyonu olan çocukların hem kendileri için hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştırabileceği için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçmaması gerekir. Özellikle bir kulak enfeksiyonu varsa kabin içi basınç değişiklikleri kulak ağrılarına yol açabilir.
  Sinüzitli çocuklarda da aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. İshali olan çocukların uzun süren uçak yolculuklarında sıvı kaybedebileceği için ishal düzelene kadar uçmaları önerilmez.
  Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?
  Bu konuda kesin bir kanıt olmasa da yolculuk sırasında kabin içindeki havanın sürekli sirkülasyona girmesi, çok sayıda kişinin dar ve kapalı bir alanda bulunması enfeksiyonların bulaşması açısından kolaylaştırıcı faktör olabilir.
  Çocukla güvenli bir uçak yolculuğu yapabilmek için:
  Uçak temizliği gece yapıldığından, sabah uçuşlarını tercih edin.
  Yakınınızda hasta bir kişi oturuyorsa ve başka boş yerler varsa oraya geçin.
  Uçağın kalkış ve inişlerinde kabin memurlarının direktiflerine göre mutlaka bebeğinizi kucağınıza alın ve ona da kemer takın.
  Kulak ağrısını önlemek için kalkış ve inişlerde ya emzirin ya da biberon verin. Emme hareketi orta kulak basınçlarının eşitlenmesini kolaylaştırır ve bebeği rahatlatır. Daha büyük çocuklara da sevdikleri içecekler içirilmesi ya da ciklet çiğnetilmesi de aynı etkiyi sağlar.
  Bebeğinizin tıbbi sorunları varsa, doktoruna danışmadan uçak yolculuğu da dahil hiçbir yolculuğa çıkarmayın.