Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Emziren anne hamile kalabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Emziren anne hamile kalabilir mi?

  Reklam
  Emziren anne hamile kalabilir mi?


  Paylaş
  Emziren anne hamile kalabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anneler doğum yaptıktan sonra bebeklerini ortalama 6 aya kadar emzirmeleri gerekir. Bu 6 ay içerisinde annenin cinsel hayatı devam ediyorsa, emzirmek onu aynı doğum kontrol hapı gibi koruyacaktır. Fakat emzirmenin koruyucu etkisini sağlaması için annenin sadece bebeği emzirmesi gerekir. Bir damla dahi bebeğe su verdiği an koruyucu etkisi çok azalacaktır. Anne ek gıdalara başlamışsa veya emzirmek dışında başka mama veriyorsa emzirmenin koruyucu etkisi daha da azalacaktır.
  Anne ister normal doğum isterse de sezaryan doğum yapsın, sadece bebeğini emziriyorsa yanında ek gıda vermiyorsa bu durum anne için çok avantajlı bir duruma dönüşür. %100 olmasa dahi (doğum kontrol hapları da %100 değildir) cinsel yaşamda koruyucu etki sağlayacaktır. Anne bebeğe mama veriyorsa eğer mutlaka korunması gerekecektir. Anne 6. aydan sonra ister emziriyor olsun isterse de emzirmiyor olsun mutlaka korunması lazım. Anne eğer sezaryan ile doğum yaptıysa 4. aydan önce spiral takılması pek uygun görülmez çünkü rahim dikişleri henüz yeni yeni iyileşmektedir. 4. aydan sonra ilk adetini gördüğünde takılması için anneler çağrılır.
  Normal doğumlarda 4 ay beklenmesi gerekmez. İlk dakikalarda da takılabilir veya 40ı çıktıktan sonra da takılabilir. Ayrıca bu durumlarda prezarvatif ile korunma her zaman olabilir. Doğum kontrol hapları 4. aya kadar önerilmiyor. Bu önerilmemesinin 2 sebebi vardır. Biricisi damar pıhtılaşmaya yol açıyor ve lohusalık döneminde de damarda pıhtılaşma gerçekleşir. Bu durum damar tıkanıklığına yol açacagı için önerilmez. İkinci durum ise, doğum kontrol hapı sütün tadını ve miktarını bozduğu için önerilmez. Bu durum bazen 4. aya kadar geçerlidir bazen ise 6. aya kadar. Fakat 6. aya kadar olması en garantili ve sağlıklı durumdur.emziren anne korunmasi gerekir mi