Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan bebek taşımak için Kanguru nasıl şeçilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  bebek taşımak için Kanguru nasıl şeçilir?

  Reklam
  bebek taşımak için Kanguru nasıl şeçilir?


  Paylaş
  bebek taşımak için Kanguru nasıl şeçilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İsmini, yavrusunu karnındaki cepte taşıyan kangurulardan alan bebek taşıma sistemi, aslında birçok kültürde, farklı isimlerle yüzyıllardır kullanıyor. Çiftçi kadınlar, bebeklerini sırtlarına bağlayıp tarlada çalışmaya, çay veya pamuk toplamaya gidiyor örneğin.

  Bebek mağazalarında satılan kangurular, bu geleneksel yöntemin endüstriyel hali aslında. Bebekle birlikte rahat hareket etme, günlük hayata hızlı devam etme imkanı tanıyor. Anne-baba ile bebek arasında kurulan yakın temas da cabası. Ancak, sırta belirli bir yük bindiren kanguruları seçerken dikkatli olmak gerekiyor.

  Kangurular hem evde, hem sokakta ebeveynlere büyük kolaylık sağlıyor. Yayaların zor yürüdüğü, bebek ar abası kullanmanın ralli yapmaktan farksız olduğu kaldırımlarda imdada yetişiyor. Alışveriş sırasında siz ürünlere bakarken, bebeğiniz arabada sıkılarak sizi izlemiyor. Seyahat etmekten zevk alanlar için de kolaylaştırıcı bir ürün.

  Piyasada çok sayıda marka bulunmakla birlikte, iki tip kanguru üretiliyor. Bebeklerin dik yerleştirildiği modeller ile geleneksel bebek taşıma yönteminden esinlenilerek yapılan hamak modeller. Her ikisinde de bebeğinizi üç aylıktan üç yaşına kadar taşıma imkanı bulabiliyorsunuz. Tabii 3 yaşında bir çocuğun ortalama 14 kilo olacağını düşünerek seçiminizi ona göre yapmalısınız. Bel ve sırt desteği olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede bebeğin ağırlığını daha az hisseder, ürünü daha uzun süre kullanabilirsiniz.

  İSTER ÖNDE, İSTER ARKADA
  Fiyatlara yansıyan en büyük fark; pozisyon. Kiminde bebeği sadece önda, yani göğsünüzde ve size dönük şekilde taşıyabiliyorsunuz. Kimilerinde hem önde ve içe-dışa dönük, hem de sırtta taşıyabiliyorsunuz. Bebeği sırtta taşımak isteyenlerin ayar yerlerine dikkat etmesi gerekiyor. Bebeği, üç aylık olduktan sonra sırtta taşımanız tavsiye ediliyor. Eğer sırtınıza taktığınızda ayar tokaları arkada kalıyorsa ve eliniz uzanmıyorsa, vücut ölçünüze göre askıların sıkılığıyla oynamak için her seferinde birine ihtiyaç duyarsınız ya da bebeği indirmek zorunda kalırsınız.

  Mothercare ve Chicco’nun modellerinde emzirme pozisyonu da bulunuyor. Evdeki koltuğunuzdaymışçasına bebeğinizi doyurabiliyorsunuz. Bu modellerde bulunan bir diğer ekstra özellik de ‘yatay, açık poziyon’. Yani kanguruyu çıkarıp, bir yüzeye yayabiliyorsunuz. Böylece bebeği içine daha rahat yerleştirebiliyorsunuz. Pozisyon seçeneği arttıkça fiyat da artıyor.

  MAKİNEDE YIKANIYOR
  Tabii, bu arada bebeğinizin rahatını da düşünmelisiniz. Bebekler, 2-2.5 aylık olana kadar başlarını dik tutamıyorlar. Dolayısıyla küçük bebek taşıyacak ebeveynler için kanguruda bir baş desteği mutlaka bulunmalı. Bu arada gün boyu içinde oturacağı kumaşın terletmeyen, yumuşak olmasına da dikkat etmelisiniz.

  Küçük bebeklerde salya akma problemi olabileceğinden çabuk kuruyan kumaşları tercih edebilirsiniz. Böyle durumlarda kangurunuzu temizlemek için, nemli bir mendille silmeniz yeterli oluyor. Eğer, kusma gibi daha kapsamlı bir temizlik gerektirecek durum olursa, kangurunuzu gönül rahatlığıyla çamaşır makinesine atıp yıkayabiliyorsunuz.

  BEBEĞİ SARARAK TAŞIMAK
  Bebeği bir kumaşın içine sarıp, kucakta hamak şeklinde taşımak birçok yerli kültürde kullanılan bir yöntem. Son yıllarda, BabaSling markasının patentli tasarımıyla bu yöntem şehirli aileler arasında da yaygınlaştı. Uzmanlara göre, hamak tipi kangurularda taşımak, bebeklerin omurga gelişimini olumlu etkiliyor. Yüzde 100 pamuktan oluşan kumaşın içindeki bebeklerin ağırlığı belli bir noktada toplanmak yerine popodan sırta doğru dağılıyor. Baba Sling’in iki ucu, sırtınızda biri büyük diğeri güvenliğe yarayan iki küçük tokayla birbirine bağlanıyor.