Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan lohusalık döneminde meme bakımı nasıl olmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  lohusalık döneminde meme bakımı nasıl olmalı

  Reklam
  lohusalık döneminde bebegimi emzirirken meme bakımı nasıl olmalı


  Paylaş
  lohusalık döneminde meme bakımı nasıl olmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Lohusalıkta Ve Doğum Sonrası Emzirmede Meme Meme Ucu Bakımı

  Doğum esnasında salgılanan hormonlar ve çocuğun meme başını emerek uyarması, süt salgılayıcı hormonu, yani prolaktini harekete geçirir ve süt yapımıyla salgısı başlar. Anne sütü yeni doğan için gerek besin değeri, gerekse sindirim sistemine uygunluğuyla en ideal besindir ve içindeki bağışıklık elemanlarıyla bebeği mikroplardan korur. Emzirmek çocuğun psikolojisi içinde çok önemlidir. Çünkü emzirme anı çocuğun annesini çok yakın hissettiği ve onunla bir bütün olduğu, güven duygusu, sevgi duygusu ve anne sıcaklığının en yoğun yaşandığı andır. Emzirmek aynı zamanda annenin sağlığı içinde çok önemlidir,kanser olmak üzere, pek çok hastalığın riskini azaltır. Yenidoğan bebek ne sıklıkla emzirilmelidir?
  Burada önemli olan çocuk doktorunun önerisidir. Genellikle birinci ayda bebek istedikçe emzirilir. Sonraki aylarda da iki saatten daha sık olmamak koşuluyla çocuğun açlık durumuna göre üç dört saatte bir emzirmek gerekir. Her seferinde her iki memede yaklaşık 15’er dakika civarında emzirilmelidir. Sonuç olarak günde bebeği ortalama 7-8 kez emzirmek gerekmektedir.
  Emziren lohusalar ve kadınlar meme bakımını ve meme ucu temizliğini nasıl yapmalıdırlar?
  En önemli kural kişisel ve genel hijyendir.Loğusa emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalı ve meme başları ılık temiz su veya karbonatlı suyla (1 bardak kaynamış soğumuş suya bir çay kaşığı karbonat) temizlenmelidir.Temizlemek için kullanılacak pamuk veya gazlı bez hiçbir zaman suya batırılmamalı, su temiz şişeden pamuğa dökülmelidir. Emzirme işi bittikten sonra meme başı yine suyla silinmelidir. Bu işlemleri takiben meme başına E vitaminli meme başı için özel hazırlanmış kremler) veya daha ekonomik ve pratik bir çözüm olarak sütten bir miktar sağarak sürülür ve meme başı kuruduktan sonra temiz bir gazlı bez veya meme pedi konularak sütyen giyilir. Meme başını kapamadan önce mutlaka iyice kurutmak gerekir, çünkü nemli ortamda çatlaklar daha kolay oluşur ve mikroplar daha kolay ürer. Eğer çocuk emdikten sonra memede hala süt kalmışsa, temiz kaynatılmış bir tirle veya süt pompasıyla boşaltılmalıdır. Asla memede dört beş saatten fazla sütün kalmasına ve yumrular oluşturmasına izin verilmemelidir. Çünkü memede biriken bu süt mikroplar için çok uygun vasat teşkil eder. Birde meme başında çatlaklar oluşmuşsa, buradan mikropların içeriye girişi daha da kolaylaşacaktır.
  Emziren annelerde meme ile ilgili en sık hangi problemler görülür?
  Ø Memelerin şişmesi, memelerde gerginlik ve ağrı;
  Doğumdan sonra süt yapımının başlamasıyla birlikte genellikle ikinci ve yedinci günler arası şişlik ve gerginlik oluşur. Memeye kan ve lenf akımının artmasına bağlıdır. Bu şişlik ve gerginliğin ileride problemlere yol açmaması için bebek sık sık emzirilmelidir. Hastanede doğum sonrası anneler çeşitli nedenlerle bebeklerini daha az emzirdiklerinden memeleri yeterli derecede boşalmaz. Sonucunda memede süt birikimi oluşur. Memenin biriken süt ile gerginleşmesi sonucu bebeğin memeyi tutması zorlaşır. Daha çok süt birikimi olur. Memeler iyice sertleşir ve ağrımaya başlar. Ağrı duyusu nedeni ile anneler bebeği daha az emzirme yoluna giderler. Bu durum memeleri daha kötü hale getirir. Enfeksiyon riski artar ve sonuç olarak memelerde mastit ve apse gelişme ihtimali fazlalaşır.
  Bu problemin oluşmaması içi tek çare sık emzirmektir.Emzirmeye doğumdan sonra mümkün olduğu kadar erken başlanmalıdır. Memelerin aşırı derecede sertleşmesi sonucu bebek memeyi tutamıyorsa veya tutmasına rağmen yeterli şekilde boşalma sağlanamıyorsa memeler elle veya pompa ile sıkılarak boşaltılır. Bu yöntemle memeler yumuşatılabiliyor ise geri kalan işleme bebek devam etmelidir. Sıkılarak veya pompa ile çekilerek bebeğin tutabileceği yumuşaklığa erişebiliyorsa bebek sağılan süt ile beslenmelidir. Bu tür beslenmede biberon kesinlikle kullanılmamalıdır. Sağılan süt fincan veya kaşıkla bebeğe verilmelidir. Sağma işlemine memeler yumuşayıncaya kadar devam edilir.Sertleşen memelere önce ılık, nemli kompres yapılması ve yine ılık bir duş alınması süt akışını kolaylaştırır ve anne rahatlar.

  Ø Meme uçlarında çatlak ve ağrı;
  Özellikle emzirmeye yeni başlanan dönemde meme başında çatlaklar oluşabilir. E vitaminli kremler veya sütün kendisi bu çatlakları engelleyebilir fakat bazen de her şeye rağmen bu çatlaklar oluşur, emzirme esnasında çok acırlar ve kanayabilirler. Bu durumlarda meme başı temizliğini karbonatlı suyla yapmayı tercih etmek gerekir ve emzirme işleminden sonra meme başı havayla iyice kurutulmalıdır. Eğer acı ve kanama çoksa, tek tek memeler dinlenmeye bırakılır ve süt pompayla çekilir. Yani emzirmede bir meme emzirilir, diğeri pompayla boşaltılır, diğer emzirmede tersi yapılır. Pompayla çekilen süt çocuğa verilebilir. Meme ucunda çatlak ve ağrı olmasında bir başka nedende memenin nemli bırakılmasıdır. Bu nedenle emzirme sonrası memenin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Sızıntıların memeyi ıslatmaması için sık ped değiştirilmeli ve emzirme aralarında hava ile temas sağlanmalıdır.

  Ø Meme ucu olmaması veya kısalığı;
  Meme ucu kısa olan anneler beneklerini yeterince emziremeyecekleri ve bebeğin aç kalacağı endişesine kapılırlar. Ağız içine sadece meme başı değil areolanın büyük bir kısmı girmesi gerektiğinden emzirme için meme başına fazla ihtiyaç yoktur. Bebeğe meme verilmeden önce meme ucu etrafındaki areola iki parmakla yandan hafifçe tutularak çekildiğinde bebeğin ağzına girecek bir şekil aldığı görülür. Areolanın bebek ağız içerisinde bu şekilde tutularak sokulması başarılı bir emzirme sağlayacaktır.Çocuk doktoru uygun gördüğü taktirde yapay meme ucu kullanımına da izin vermektedir.
  Ø Sütyen kullanımına dikkat;
  Emzirme döneminde de sütyen seçimi önemlidir. Sütyen giymemek memelerin çabuk deforme olmasına neden olur. Yine bu dönemde meme cildinin çatlamasını engellemek, çatlak önleyici kremleri sürmeye devam etmelidir. Emziren anneler için özel yapılmış ve dizayn edilmiş sütyenler satılmaktadır. Meme ucu pedi ile birlikte kullanılmaları anneye büyük rahatlık ve kolaylık getirir. Sütyenin fazla sıkı olmaması hatta biraz büyük olması tercih edilmelidir.

MEMELERİYLE SÜT SAGAN KADINnn,  lahusalik halleri,  lahusalık