Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cennette kadınlar dünyada ki eşiyle evlenmek zorunda mıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cennette kadınlar dünyada ki eşiyle evlenmek zorunda mıdır

  Reklam
  Cennette kadınlar dünyada ki eşiyle evlenmek zorunda mıdır sadece bir evlilik yapmışsa dünyadaki eşinin yerinebaşka bir erkek seçme hakkı var mı ?


  Paylaş
  Cennette kadınlar dünyada ki eşiyle evlenmek zorunda mıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cennette Kadınlar Dünyada ki Eşiyle Evlenmek Zorunda mıdır

  Konuyla ilgili şu özet bilgileri vermek mümkündür:

  a. Asıl olan her karı-kocanın cennette de bu arkadaşlıklarının devam etmesidir.

  b. Bekâr olarak ölen bayanlar da arzuları doğrultusunda birileriyle evlendirilir.

  c. İki veya daha fazla erkekle evlenmiş bir kadın orada -diğer kocalarıyla evlenmesi, ilk kocasından boşanmakla değil, onun ölümü üzerine gerçekleşmişse- ilk eşiyle -bir görüşe göre son eşiyle- evlenecektir. Bununla beraber, kocalarından daha çok beğendiği ile de evlenebilir. (krş. Alusî; Duhan, 44/54. ayetin tefsiri)

  d. Cennette herkese istediği verileceğine göre, dünyada iken evli olanların biri diğerini ister, diğeri onu istemezse (böyle bir şuur ve talep olacaksa) isteyene benzeri verilir, istemeyen serbest kalır ve istediğini alır.

  - Şunu unutmamak lazımdır ki, cennette asla üzüntülü bir durum söz konusu değildir. Orada kim, kiminle evlenirse evlensin, onun için eşinden daha güzel, daha sevgili kimse olmayacaktır. Buradaki üzüntüler, özlemler, orada söz konusu değildir. Diğer bir ifadeyle orada ya dünyadan kalma özlemler, hasretler, vuslatlarla giderilir veya onlardan eser kalmaz, yeter ki cennete girelim. Onun için cennete gitmenin ön şartı olan takvada, yani Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmede yarışmak gerekir.