Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Çocuğun anneye şefaati hakkında Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuğun anneye şefaati hakkında

  Reklam
  Ben ikinci kez düsük yaptim.birincide cocuk büyük oldugundan dolayi(5aylik) önce dogum sonra kürtaj oldum.yavrumu mezarliga gömdüler.ikincisi (4aylik) sadece kürtaj olup cocugu alip yine gömdüler.benim sorum bundan sonra onlarin yeri allah katinda nerde?ve ben onlari görebilecekmiyim?sonsuza kavusdugumuz zaman.................cok yoruldum arkadaslar.hamd ederim sükredeim verdigin her nigmete her kadere her kismete.bu gönlüm allah der, degmeyin bu gönlüme.............


  Paylaş
  Çocuğun anneye şefaati hakkında Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların, anne babalarına şefaatçi olacaklarını bildiren rivayetleri nasıl anlamalıyız?

  Çocukların şefaat etmeleri, bazı günahların affında çocukların terbiyeleri, nazları ve niyazları ile sevimli halleriyle, rahmete ve şefkate yakın duruşlarıyla, anne ve babalarını Allah’ın bağışlamasında ve merhamet etmesinde vesile olmaları demektir. Onların ricalarını rahmet-i İlâhiyenin kabul edeceğini ummak, Allah’a karşı hüsnüzannımızın da bir gereğidir.

  Evet, küçük yaşta ölen çocuklar ailesine şafaat eder. Şefaat dediğimiz hadiseyi, Cenab-ı Hak başta Peygamberimize (asv) olmak üzere tüm enbiyaya, melaikeye, Allah’ın sevgili kulları olan velilere, şehitlere ve küçük yaşta vefat eden masum çocuklara vermiştir. Fakat şefaat denilince, Allah, cennete koymak istediği kişileri Allah’ın sevdiği kişilerin eliyle ve şefaatiyle yaptırmak irade eder. Burada Allah’ın istemediği ve sevmediği veya kurtulmaya hak kazanamayan kişileri hiç kimse yine kurtaramayacaktır. Dolayısıyla şefaate hak kazanan kişileri, yine Allah’ın rızasını kazanan kişilerdir. Yoksa kafir ve müşrik gibi dünyada Allah’ı razı etmemiş kişiler şefaate istihkak kesp etmeyecektir.

  Peygamber Efendimiz (asv)’in konu ile ilgili bazı hadisleri şöyledir:

  “Henüz ergenlik çağına ulaşmamış üç çocuğu ölen her Müslümanı Allah, çocuklara olan rahmet ve şefkati sebebiyle cennete koyar.” (Buhârî, Cenâiz 6, 91; Müslim, Birr 153)

  “Herhangi bir Müslümanın (ergenlik çağına ermemiş) üç çocuğu ölürse, o kimseye cehennem ateşi ancak Allah’ın yemini yerine gelecek kadar kısa bir süre dokunur.”
  (Buharî, Cenâiz 6, Eymân 9; Müslim, Birr 150)

  “Sizden (henüz ergenlik çağına gelmemiş) üç çocuğunu âhirete gönderen her kadın için, bu çocuklar cehenneme karşı mutlaka siper olur.” buyurdu. İçlerinden bir kadın: “Bu durum iki çocuk gönderenler için de geçerli midir?” dedi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Evet, iki çocuk gönderen için de durum aynıdır.” cevabını verdi. (Buhârî, İlim 36, Cenâiz 6, 91; İ’tisam 9; Müslim, Birr 152)

  "Düşük çocuklarınıza isim veriniz. Çünkü onlar âhirette sizin için yüksek dereceler kazandırmak üzere öncülerinizdir.” (Câmiü’s-Sağîr, 3/1074)

  "Düşük doğan çocuklarınıza isim veriniz. Ki, Allah bununla terazinizin sevap kefesini ağırlaştırsın. Aksi halde o Kıyâmet Gününde gelerek şöyle der:
  “Yâ Rabbi! Bunlar bana isim vermeyerek, benden elde edecekleri sevabı kaçırdılar.” (Câmiü’s-Sağîr, 3/1075)

  "Buluğa ermeden ölen çocuklar, cennette çok canlıdırlar, hareketli balık gibidirler. Onlardan birisi ebeveynini karşılar, elbisesinden tutar, Allah kendisiyle birlikte ebeveynini de cennete koyuncaya kadar bırakmaz.” (Câmiü’s-Sağîr, 3/2364)
  Görüldüğü gibi bu hadisler, henüz ergenlik çağına gelmemiş üç çocuğu ölen anne ve babanın bu çocuklar sebebiyle cennete girecekleri konusunda -farklı ifadelerle de olsa- büyük bir müjde vermektedir.

  Ölen çocukların “bulûğ çağına ermemiş” olmaları açıkça vurgulanırken, kız erkek ayırımının yapılmadığı, mutlak olarak çocuk (veled) denildiği görülmektedir. Dolayısıyla, kız olsun erkek olsun, bulûğ çağına ermemiş çocuğu ölen anne ve babalar, sabredip ecrini Allah’tan beklemek şartıyla müjdelenmişlerdir. Yavrusunun ölümüne sabretme ve Allah’ın hükmüne isyan etmeyip rızâ gösterme şartı, bu hadislerin ifadelerinden değilse bile delâletlerinden anlaşılmaktadır. Buhârî, Sahih’indeki bu konuyla ilgili başlıkta ölüme rızâ gösterme şartını açıkça belirtmiştir. (bk. Cenâiz 6). Nitekim Allah Teâlâ da, “Sabredenlere mükâfatları hesapsız ödenecektir.” (Zümer sûresi (39), 10) buyurmuştur.

  Âhirette çocukların böylesine sevimli ve şefaat eder bir halde karşılamalarının temelinde, elbette, onları Allah’ın bir meyvesi bilmek, Allah onları aldığı zaman arkalarından isyana düşmemek ve Allah’ın hükmüne teslim olmak, sabır içinde şükretmek, verenin de, alanın da Allah olduğunu bilmek, onları bir hediye ve emanet olarak kabul etmek ve Allah alırken de, yani onları mezara koyarken de onları mezara değil, Allah’ın rahmetine teslim ettiğini bilmek inançları vardır. Bu inanç ve anlayışlar tevhid inancının gerekleridir. Aynı zamanda en acılı bir olayda kişiye dayanma gücü veren şey de, Allah’a dayanmak ve Allah’a iman etmiş olmaktır.

  Sorularla islamiyet

  Allahım sabrınızı arttırsın inşallah güzel kardeşim... 3. 3
  Çocuğun anneye şefaatci olabilmesi için doğup sonra vefat etmesi gerekir. 4. 4
  allah razi olsun zeynep kardesim,emegine saglik,okurken hem hüzünlendim hem sevindim ama eysan kardesimin yazilisina göre bana gecerli degil.benim bebeklerim belirli bir aydan sonra kalbi duruyo ve nitekim dünyaya ölü doguyor.yinede allah hepinizden razi olsun.rabbim sizleri iki cihanda mutlu etsin.allaha emanet 5. 5
  Alıntı haci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  allah razi olsun zeynep kardesim,emegine saglik,okurken hem hüzünlendim hem sevindim ama eysan kardesimin yazilisina göre bana gecerli degil.benim bebeklerim belirli bir aydan sonra kalbi duruyo ve nitekim dünyaya ölü doguyor.yinede allah hepinizden razi olsun.rabbim sizleri iki cihanda mutlu etsin.allaha emanet
  Rabbim cümlemizden razı olsun,Allahım herşeyi gönlünüze göre versin.
  Benimde bir arkadaşım var,aynen sizin gibi malesef dördüncü ayı doldurunca bebeğin kalbi duruyor ve ölüyor.Bunları duyduğum zaman çok üzülüyorum.Rabbim sizinde sizin gibi olan kardeşlerimin de yardımcısı olsun..

  Not:Bu arada Allah lafızlarının baş harflerini büyük yazmaya dikkat edelim inşallah.Sizde Allaha emanet olunuz..ölen bebeklerin cennetteki yeri,  olen bebegin sefaati,  ölen bebeklerin şefaati,  bebeklerin şefaati,  bebeklerin cennetteki yeri,  düşen bebeklerin ahiretteki yeri,  düşük yapan annelerin sevapları