Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Vajina kokusu nedenleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Vajina kokusu nedenleri

  Reklam
  vajina kokusu nedenleri

  vajinal konu nasıl önlenir


  Paylaş
  Vajina kokusu nedenleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vajinal kötü koku sebepleri nelerdir?

  Vajinal kötü koku şikâyeti olan hanımlarımızın ihmalkâr davranmaması, mutlaka hekime başvurması gerekiyor.Kötü koku taşıyan hanımlarımız şunu bilmeli ki, gerçekten kendileri için, eşleri için ve çevre içinde -önemsemedikleri taktirde- kul hakkına girmiş olurlar.

  Genital kötü koku niye oluşur? Fazla kilo, fazla terleme, genital bölgenin tıraşının iyi yapılmaması, genital bölgenin taharet sırasında suyla iyi temizlenmemesi, ilişki sonrası gusül alınmaması veya guslün çok geciktirilmesi, içerde yabancı cisim (pamuk, peçete, prezervatif, şampuan kapağı, salatalık parçası vs. ) kalması şeklinde sıralayabiliriz.Regl günlerinde petlerin sık değiştirilmemesi ,genital bölgenin yıkanmaması etrafa nahoş koku yayar.

  Fitil, muayene, alet takma ve gusül

  Hanımlarımız ısrarla bizim, vajinale elle veya alet takarak yaptığımız muayenenin gusülü, orucu bozduğuna inanıyor. Gece yatarken vajene koy dediğimiz fitiller için de aynı kanaat yaygın. İlmihal kitaplarında vajene yabancı cisim girerse gusül alınır yazdığı için böyle düşünüyorlar. Tedavi amaçlı muayene, vajinal ultrasonoğrafi ve vajinal tabletler (fitiller) gusülü de normal abdesti de bozmaz.

  Vajinal tabletler gece yatarken konur. Cinsel birliktelik olacaksa birlikteliğin ardından gusül alındıktan sonra konur.Birliktelik öncesi konursa beylerde yanma yapabilir.Ayrıca gusül için kalkılırsa akar ve boşa gider.Fitil konduktan sonra sabaha kadar erir. Sabah kalkınca, çamaşıra veya tuvalete akması normaldir. Rahim ağzında yara varsa ya da şiddetli vajinal infeksiyonlarda fitil sonrası ilk 1,2 gün yanma ve pembe birkaç damla kan akıntı ile karışık gelebilir. Korkmayınız. Ancak şiddetli kanama olursa tedavi kesilip hekime danışılmalıdır. Regl günlerinde kullanılabilir dense de ben regl bitince devam etmeyi uygun buluyorum.


  Doğum sonu yırtıklar ve vajinal infeksiyon ilişkisi

  Doğum esnasında oluşan yırtıklar da vajinal akıntı sebebidir. Son yıllarda doğum yırtıklarında artış olduğunu gözlemliyorum. Şahsi kanaatim olarak, bunda hanımların gebelikte çok yürümemeleri, düzenli egzersiz yapmamaları, bu bölgedeki kasların güçlenmemesi, gelişmemesi, doğum sırasında hanımlarımızın ıkınmak da gösterdiği zafiyet ya da yetersizlik rol oynuyor.

  Ebelerin ya da bizlerin bebek sıkıntıya girmesin, oksijensiz kalmasın diye yukardan basmak zorunda kalmamız. ya da vajenden taktığımız vakum nedeni ile doğum sonu yırtıkları çok fazla görülüyor.

  Bazı hanımlarımız ebe eşliğinde evde doğum yapabiliyorlar. İç yırtıklarını ebe gözden kaçırabiliyor. İç yırtık, rahim ağzının bebek çıkarken zedelenmesi demektir. Yırtıklar daha sonra beraberlikle birlikte sık sık hasarlanmaya ve yaralanmalara yol açıyor. Yırtık bölgesinden yumurtalıklara kadar geçen infeksiyonlarda ilerleme görüyoruz. İnfeksiyon sadece vajende kalmıyor; kanallara kadar geçebiliyor. Yapışıklıklara ve kısırlığa da yol açabiliyor. Bakıyorsunuz bir çocuğu var ama arkasından 8–10 yıl geçmiş tekrar ikinci çocuğa bu infeksiyonlar yüzünden sahip olamayabiliyor .

  Türkiye’de ilk doğumlara epizyo açarız. İlk doğum da vajen henüz geniş ve esnek olmadığı için,bebek çıkarken çok derin yırtık olmasın, anne zorlanmasın diyerek kesi açılır. 35–40 yaştan sonra hanımlar gülerken, hapşırırken idrar kaçırma şikâyetleriyle bize başvururlar. Şayet epizyo açılmazsa, yukarıdan çok bastırılırsa hanım da kanepe kaldırıp, halı silkeleyen, kömür taşıyan, tarla da bahçede çuval taşıyan bir hanımsa idrar kesesi ve rahim bağları gevşer, aşağıya doğru sarkar. İdrar kaçırma, kasık ve bel ağrısı hatta beraberlikte gaz sesi çıkmasına sebep olur. Epizyo kesisine makattan infeksiyon bulaşırsa, özel antiseptikli solüsyonla yıkanmaz ise dikişler açılır. Kendi iyileşme sürecinde ya vajen girişi çok daralır ilişkide sancı duyar ya da vajen açıklığı çok geniş kalır sık sık kötü kokulu akıntı ile bize başvurur

  Genişliği bahane ederek eşine eziyet eden eşler de olabilir.Normal yapı bozulduğu için estetik operasyon gerekir.

  Bekar olsun, evli olsun şayet küçük dudaklar çok iri ise,otururken, yürürken sürtünme ile acıyorsa estetik operasyon dediğimiz küçültme işlemi yapılabilir. 30-45 dk. Sürer. Lokal anestezi yeterli olur. Beyefendiler de eşlerini getirebiliyor.

  Biz hekimler, doğumda küçük dudaklara ve kızlık zarı artıkları dediğimiz parçalara dokunmayız, kesip çıkarmayız. Çünkü bunlar klitorisle birlikte kadının cinsel mutluluğunun önemli parçalarıdır. Hastalar gelir; minik et parçaları var elime gelmesin çıkarın derler ama biz geri göndeririz dokunma, sana lazım deriz.

  Ancak küçük dudaklar çok rahatsız edecek boyutta ise küçültürüz. Aksi taktirde onlarında kan dolaşımını bozmamamız gerekir.Klitoris operasyonlarına kadın sünneti bölümünde değinilmişti.vajinada fitil ne zaman erir,  vajinal koku giderici fitil,  vajinal koku için fitil,  vajinal fitilden sonra tuvalet,  fitil vajinada ne zaman erir,  vajinal fitil sonrası akıntı,  vajina koku giderici fitil