Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hayızlı kadın ezberden kuran okuyabilir mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hayızlı kadın ezberden kuran okuyabilir mi

  Reklam
  hayızlı kadın ezberden kuran okuyabilir mi okursa bir sakıncası varmıdır.


  Paylaş
  Hayızlı kadın ezberden kuran okuyabilir mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Değerli Kardeşimiz;
  Hayız ve nifas hâlinde olan bir kadına Kur’an okumak haramdır. Peygamber Efendimiz hayızlı, loğusa ve cünübün Kur’an okuması ile ilgili şöyle buyurmuştur; “Hayızlı kadın ve cünüp olan kimse Kur’an’dan bir şey okuyamaz” buyurmuşlardır. Ayrıca hz. Ali (r.a.) de şöyle demiştir: “Allah Resülünü cünüplüğün dışında Kur’an okumadan bir şey alıkoymazdı.” Dolayısıyla bu hadisler cünüp ile hayızlı Kur’an okuyamayağı hususunda önemli bir delildir.
  Bu hadislerden hareketle İslam alimlerinin çoğunluğu hayızlı kadının Kur’an’dan, Kur’an okuma maksadıyla bir ayet bile okuyamacağını söylemişlerdir. Aynı zamanda bunlar bu halde iken Kur’an ayetlerini de yazamazlar. Bu konuda Tevrat, İncil ve Zebur da Kur’an gibidir.
  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar gibi.
  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir.
  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz.
  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.
  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur’an-ı Kerîm’i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.
  Kur’an Kursu öğretmenliği veya hafızlık yapan bir kadın, hayız hâlinde öğretim işini yardımcısına yaptıracaktır. Yardımcısı yoksa Hanefî ulemasından Kerhî ve Tahavî’ye göre öğretimini devam ettirecektir. Kerhî: Öğretmen veya öğrenci hanım hayız hâlinde kelime kelime, Tahavî ise, yarımşar âyet söylemekle öğretim yapılmasında ‘beis yoktur’ demişlerdir.
  Netice itibariyle İslam alimlerinin çoğunluğu Hanefî, Şafiî ve Hanbelî mezhebine göre hayızlı ve cünüp olan Kur’an ayetlerinden okuyamaz. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Selamun aleykum...Her gece Yasini Serifi okumayi adet etmis hayizli kadin uygulamadan dahi okuyamazmi...bide Amenerrresulu duasi her yatmazdan once okuyan hayizli kadin duasini okuyamazmi.. 4. 4
  Hayızlı kadının Kuran okuması günahtır ne uygulamadan nede başka yerdenadetli kadın ezbere kuran okuyabilirmi,  kadınlar adetliyken ezberden kuran okuyabilir mi,  hayızlı kadın ezberden kuran okuyabilir mi,  hayizli kadin ezbere kuran okuyabilirmi,  adetli kadın ezbere kuran okuyabilir mi,  adetliyken ezberden kuran okunur mu,  adetli kadın ezberden sure okuyabilir mi