Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Nano Teknoloji ile Geliştirilmiş Ürünler neler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Nano Teknoloji ile Geliştirilmiş Ürünler neler

  Reklam
  Nano Teknoloji ile Geliştirilmiş Ürünler hakkında bigi yayınlarsanız minnettar olurum.


  Paylaş
  Nano Teknoloji ile Geliştirilmiş Ürünler neler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nano Teknoloji ile Geliştirilmiş Ürünler


  Nanoteknoloji, Nanometre boyutundaki (metrenin milyarda biri) malzemelerin incelenmesi, üretimi, geliştirilmesi, kullanılarak yeni malzemeler üretilmesidir. Malzemeler atomlardan oluşur, 1 nanometrede 3-5 atom vardır. Doğada atomlar hiç bir zaman bozulmazlar. Bozulan aradaki bağlardır.Bu ölçeklerde tıpkı lego yapmak gibi malzemeler yeniden tasarlanabilir.Aradaki bağlar çok fonksiyonlu özellikler verecek şekilde oluşturulur.
  Nanobilim ve Nanoteknoloji olarak nitelendirilen bu farklιlιklar yaklaşιk 10 seneden beri dünya ülkelerinin sivil-askeri bilim ve teknoloji stratejilerini belirler hale gelmiştir. Nano-ölçek seviyesinde malzemelerin özellikleri makroskopik ölçekten nano-ölçeğe yaklaştıkca birçok özel ve yeni özellik ortaya çıkmaktadır. Kendini oluşturan ve tamir eden sistemler, malzemeler, millyarlarca defa daha hızlı çalışan bilgisayarlar, kendini vucuda adapte eden giysiler, ekonomik uzay incelemeleri ve seyahatleri, tıpta hasta hücreleri bulup yokeden robotlar, moleküler gıda sentezleri (açlığın sonu)ve savaş ekipmanları gibi, tüm alanlarda fonksiyonu arttırılmış ürünler üretilmeye başlanmıştır.
  Bu gelişmeler, 19. yüzyılda dünyayı yeniden şekillendiren sanayi devrimine eşdeğer bir bilimsel ve teknolojik devrim başlatmıştır. Bu şekilde atom ve moleküller ile oynayarak tek molekülden oluşan transistör ve elektronik aygıtlar üretilmiş ve dünyada birçok grubun aktif çalışmaları ile geliştirilmektedir. Bütün bu çalışmalar ve gelişmeler elektronik, kimya, fizik, malzeme bilimi, uzay ve hatta sağlık bilimlerini bir ortak arakesitte buluşturmuştur.
  Nanoteknoloji ile geliştirilmiş ürünler, biz her zaman farketmesek bile günlük hayatımıza artarak girmeye başlamışlardır.
  1 – Organik Işık Emiciler (OLED)
  2 – Fotovoltaik filmler
  3 – Çizilme direnci yüksek yüzeyler
  4 – Leke tutmayan giysiler
  5 – Akıllı Giysiler
  6 – Bucky-tup frame
  7 – Nano parçacıklı boyalar
  8 – Termokromik cam
  9 - Manyetik veri hafızası
  10- Karbon nanotüp yakıt hücrelerinano teknoloji ürünleri nelerdir,  nano teknolojik ürünler nelerdir,  nanoteknoloji ile üretilen ürünler,  nanoteknoloji ile üretilen ürünler nelerdir,  nanoteknolojik ürünler nelerdir,  nano teknolojik ürünler,  nano teknoloji ürünleri