Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sadece resmî nikâh yeterli midir? “Sadece resmî nikâhı olanlar Allah katında evli sayılır mı?” Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  BATUR

  Reklam

  Sadece resmî nikâh yeterli midir? “Sadece resmî nikâhı olanlar Allah katında evli sayılır mı?”

  Reklam
  kocamla 6 yılllık evlıyız resmi nikahımız var ama dini nikahımız yok ve bir oglumuz var ben bu konudan rahatsızım kocam gerek olmadıgını söyluyor .dini nikah olmadan karı koca sayılır mıyız


  Paylaş
  Sadece resmî nikâh yeterli midir? “Sadece resmî nikâhı olanlar Allah katında evli sayılır mı?” Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sadece resmî nikâh yeterli midir? “Sadece resmî nikâhı olanlar Allah katında evli sayılır mı?”

  Soru

  Merhaba hocam, Benim sorum imam nikahı ile ilgiliydi. Mesela eşimizşe resmi nikah yaparak evlendik. Daha sonra birde imam nikahı yapma zorunlulugumuz varmı? Yani imam nikahı yapmazsak ilişkiye girdigimiz zaman zina mı yapmıs oluruz. Dinimizde böyle bir sey varmı?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ kaale alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir. Şöyle ki:

  Resmî nikâhta evlenecek kişiler evlendiklerine dair ifadelerini açıkça belirtiyorlar. Ancak bu ifadelerin kesinlik bildirmesi gerekir. Başka türlü bir yoruma müsait olmamalıdır.
  Bir diğer önemli nokta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olmasıdır. Oysa medeni hukukta şahidin T.C. vatandaşı olması kâfi geliyor.

  Evlenecek taraflar süt kardeşi olmamalıdır. Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi, memur tarafından da sorulmuyor.

  Müslüman bir hanım gayr-ı müslim bir erkekle evlenemez. Halbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor.

  Bu mahzurlar söz konusu değilse, sadece resmî nikâhla da helâllik mümkün olur. Zaten nikâhın rüknü: iki şahit huzurunda tarafların birbirlerini karı-koca olarak kabul etmeleridir.

  Ancak bütün bunlarla birlikte İslâmî ölçüler çerçevesinde nikâh akdini ihmal etmemeli, yaptırmalıdır.

  Mehmed Paksu
  Aileye Özel Fetvalarresmi nikahım var imam nikahım yok,  resmi nikah ilişki için yeterli mi,  evliyim imam nikahım yok,  dini nikahım yok ama evliyim,  imam nikahım yok,  imam nikahim yok ama resmi nikah var,  dininikahimvar