Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Avret temİzlİĞİnden sonra gusl farz mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Avret temİzlİĞİnden sonra gusl farz mi

  Reklam
  Avret temİzlİĞİ yapildiktan sonra gusl abdestİ almak farz mi gusl almazsan cÜnup sayilirmisin


  Paylaş
  Avret temİzlİĞİnden sonra gusl farz mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gusül Ne Zaman Lâzımdır?  Guslü gerektiren haller üçtür:

  1 - Cünüplük hâlidir. Bu, iki sebebden ileri gelir:

  a. İster uyanık halde olsun, isterse uyku hâlinde olsun, herhangi bir temas veya cinsî münasebet olmaksızın, erkek ve kadından şehvetle meninin dışarı atılması. Meninin şehvetsiz boşalmasından dolayı cünüplük hâli meydana gelmez. Bu sebeble gusletmek de gerekmez. Sadece abdest bozulmuş olur.

  b. Cinsî münasebette bulunulması... Burada meninin gelmesi (inzal) şart değildir. Cinsî münasebetin kendisi cünüplük sebebidir.

  2 - Guslü farz kılan ikinci hal, kadınların hayız hâlidir. Kadınların hayız halleri son bulunca, gusletmeleri farz olur.

  3 - Gusletmeyi farz kılan üçüncü durum, yine kadınlara mahsus bir hâl olan nifas, yani doğumdan sonraki lohusalık hâlidir. Nifas hâlinden kurtulan bir kadına da gusletmek farz olur.


  Mehmet Dikmen
 3. 3
  bir şey sorcam:meninin dışarı atılmasından kasıt sıçrayarak çıkması mı yoksa akarak (sızıntı şeklinde) çıkması mı?şehvetle çıkıp da sıçrayarak veya akarak çıkmasında bir fark var mıdır?yani şehvetle her iki şekilde de çıkması halinde gusül gerekir mi? 4. 4
  İster uyanık halde olsun, isterse uyku hâlinde olsun, herhangi bir temas veya cinsî münasebet olmaksızın, erkek ve kadından şehvetle meninin dışarı atılması. Meninin şehvetsiz boşalmasından dolayı cünüplük hâli meydana gelmez. Bu sebeble gusletmek de gerekmez. Sadece abdest bozulmuş olur.
  kardeşim anladığım kadarıyla şehvetli çıkması durumunda -fışkırark yada akarak farketmez- gusül gerekir,ama şehvetle çıkmamışsa gerekmez.. 5. 5
  acemi kardesim,sana sora bilirmiyim ,evlimisin?gusül farzmı,  avret temizliginde gusul almak gerekir mi,  erkeklerde avret temizliği gusul gerektirir mi,  temizlikten sonra güsül farzmıdır