Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kabİr azabi ve salavat-i Şerİfe Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kabİr azabi ve salavat-i Şerİfe

  Reklam
  Tabiinden Hasan-ı Basrî Hazretleri zamanında bir kadın, Hazret-i imamın huzuruna gelip :
  — Ya imam! Benim genç bir kızım vardı. Birkaç ay evvel vefat etti. Fakat onun hasretine dayanamıyorum. Öldükten sonra rüyamda da görmedim. Bana bir dua öğretiniz de, hiç olmazsa onu rüyamda gö-rüp teselli olayım, dedi.
  Hasan-ı Basrî kadına lâzım gelen duaları ta'lim etti.
  —İnşallah görürsün, diyerek gönderdi.
  Kadın öğretilen duaların tamamını okudu. Cenab-ı Allah'a kızımı göstermesi için hayli yalvardıktan sonra, göz yaşlan ile yatıp uyudu. Uykusunda kızım gördü. Gördü ama gördüğüne de pişman oldu.Çünkü kıza öyle azap ediliyordu ki, onu görünce kadının ciğeri parça parça oldu. Kıza ateşten bîr elbise giydirmişler, şiddetli şekilde azap olun-makta idi.


  Kadın heyecanla uykusundan uyandı, sabah olduğunda da, Hazreti İmamın huzuruna tekrar çıkarak gördüğünü anlattı. Kızının bu azap-tan kurtulması için ne yapması lâzım geldiğini, ne gibi hayır - hasenat ederse günahlarının affedileceğini sordu.
  Hasan-ı Basrî Hazretleri, ona bazı tavsiyelerde bulundu ve geri gönderdi. Fakat bir müddet sonra Hasan-ı Basrî Hazretleri kendisi bu-ruya gördü. Rüyasında genç ve son derece güzel bir kız, Cennet bahçelerinden birinde altın bir tahtın üzerinde oturmakta ve etrafına güneş gibi parlaklık saçmakta idi.
  Kız Hasan-ı Basrî Hazretlerine :
  —Beni tanıdın mı? diye sordu.
  Hazreti imam, tanımadığını ve hangi peygamberin kızı yahut zev-cesi olduğunu sual etti. Kız şöyle dedi :
  —Hani sana gelip de beni görmek için senden yardım isteyen ve rüyasında azap içerisinde görünce de, tekrar size durumu anlatıp gü-nahımın affı için ne yapması lâzım geldiğini soran kadın var ya, işte ben onun kızıyım, dedi;
  Hazreti imam :
  —O kadın bana senin azap içinde olduğunu söylemişti. Ne oldu da kurtuldun o azaptan? diye sorduğunda, kız şöyle dedi :
  —Ya imam! Allah'ın sevgili kullarından biri bizim bulunduğu-muz kabristandan geçti ve oradan geçerken bir Fatiha üç ihlâsla bera-ber üç kere de salavat getirip biz kabir ehlinin ruhuna hediye etti. işte ondan sonra "Bu kabristanda kabir azabı çekenlerden azabı kaldırın!" diye bir nida geldi ve benimle beraber 550 kişiden kabir azabı kaldı-rılıp, Cennet nimetleri bize ihsan olundu, diye anlattı.
  Hasan-ı Basrî Hazretleri, gördüğü bu güzel rüyayı o kadına anlatıp kızının azaptan kurtulduğunu müjdeledi ve ondan sonra bol bol Salavat-ı Şerife okumasını tavsiye etti.


  Paylaş
  Kabİr azabi ve salavat-i Şerİfe Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun bu güzel konu için