Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan KABİR AZÂBI Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  KABİR AZÂBI

  Reklam
  Kabir azâbı haktır ve sâbittir. Birçok hadîsler, insanların kabirde azâba dûçâr olacaklarını, yahut da mükâfata nâil olacaklarını bildirirler.
  Tıpkı uykuda iken rü'ya gören insanın, ya çok güzel bir âlemde bulunuşu, yahut da çok sıkışık ve dar durumda kalışı gibi. Uykudaki rahat yahut sıkıntı, kabir azâbının küçük bir benzeridir.
  Kabirde azâbı yahut mükâfatı ruh çeker. Cesedin çürüyüp gitmesine mukabil, ruh bâki kalır ve kıyâmete kadar da varlığında bir eksilme veya fazlalaşma olmaz.
  Kabir azâbının şiddet ve dehşetini bildiren hadîsler, kerâmet sâhiplerinin keşifleriyle müşâhede ettikleri durumlar pek îkaz edicidir. Kabir azâbının en hafifi cesedin kabir içinde iki değirmen taşı arasında sıkışıp kalması ve kemiklerinin çatır çatır kırıldığını duyması gibidir, denmiştir. Bir hadîste:
  "Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yahut da Cehennem çukurlarından bir çukurdur" buyurulmaktadır...
  Büyük âlim Ebû'l-Leys Semerkandî Hazretleri insanı kabir azâbından kurtaran 4 ameli şöyle anlatır: "Kim kabir azâbından emîn olmak istiyorsa, şu 4 ameli işlemekten geri kalmasın:
  1 - Namazını kılsın.
  2 - Malından sadaka versin.
  3 - Kur'an'dan bildiği kadarını okusun.
  4 - Tenha yerlerde Allah'ı zikretsin, geçmişi ile geleceğini tefekkür ederek kendini ölüme hazırlasın.


  Paylaş
  KABİR AZÂBI Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah bizleri kabir azabından korusun 3. 3
  Mülk (tebareke) suresi Peygamberimizden gelen bir çok rivayetlrde faziletlerinden söz edilmiş mübarek suredir.Şöyleki: Hz.Peygambe (s.a.v.) bu sureyi ve secde suresini okumadan uyumazlardı.Aynı şekilde Mülk ve Secde surelerinin Kur'an'ın diğer surelerine ğöre altmış derece daha üstün kılındıgını nakledilmiş otuz ayetlik bu surenin kişiye şefaat ettiği sonunda o kişinin mağfiret edildiği haber verilmiştir.
  Ümmetinden herkesin bu sureyi ezberlemesinden memnun olcağını bildirmiş surenin KABİR azabından koruyucu azab meleklerinden kurtarıcı özelliğine dikkat çekmiştir: Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)'in ashabından biri bilmeden bir kabir üzerine çadır kurmuştu.Ansızın sahabi orada bir insanın Mülk suresini sonuna kadar okuduğunu duydu durumu me anlattı. "O sure enğeldir ve kurtarıcıdır onu kabir azabından kurtarır" buyurmuştur.

  mülk suresinin kıymetini blenlerden eylesin inşaallah 4. 4
  Amin güzel kardeşim amin.ben mülk suresini biliyordum ama secde surelerini bilmiyordum.paylaştığınız için teşekkürler.rabbim bizi kabir azabından korusun amin.allah razı olsun kardeşim.. 5. 5
  Rabb'im korusun bizleri kabir azabından..bilgiler için Allah razı olsun..