Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gusül alırken kulak delikler nasıl yıkanmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gusül alırken kulak delikler nasıl yıkanmalı?

  Reklam
  S.A.gusül abdesti alırken kulak deliklerini iyice sıvazlayarak yıkamak yeterli olur mu?yoksa mutlaka küpe geçirmeli miyiz?bu konuda oldukça vesvese yapıyorum,bazen de bir yerde misafir olduğumuzda yanımız da küpe olmayabiliyor ve gusül almak durumunda olursak ne yapmalıyız.lbilgilendirebilirseniz minnettar olurum .şimdiden A.R.O.


  Paylaş
  Gusül alırken kulak delikler nasıl yıkanmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatühü;


  Abdest alırken kulakların yıkanması nasıl olmalıdır?

  Soru

  Abdestte kulakların temizlenmesi nasıl olmalıdır. Her 2 avucumuza da suyu doldurup kulaklarımızı aynı anda mı yoksa her avucumuza 3 er kez su doldurup 3 er kez kulaklarımızı temizlemeliyiz?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Yüzün abdestte yıkanacak kısmı, uzunlamasına alnın üstündeki tüy biten kısımdan çene sonuna kadardır. Genişlemesine ise iki kulak yumuşağı arasında kalan sahadır. Sakal başları ile kulak arasında kalan kılsız yerler de yüzden sayılır, yıkanması gerekir. Görüldüğü gibi namaz abdestinde kulaları yıkamak şart değildir. Gusülde ise kulakları yıkamak gerekir. Ancak avuç ile su döküp üç defa ve aynı anda yıkamak şart değildir. Önce biri daha sonra diğeri yıkanabilir. Ayrıca başı yıkarken kulaklar da ıslanmış olur. Kulağın kıvrımları da ıslak el ile ovalamakla yıkama tamamlanmış olur.

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:


  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.


  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Allah Razı Olsun. Yardımınız için teşekkürler. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  kulak iclerini her iki Elle temizlesek Sorun olurmu 5. 5
  kulak içi zaten iki elle temizlenir 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Gusül abdesti alirken Sol kulagimizi sol elle yikasak olurmu ? 7. 7
  Gusül ve abdestte Zaten sol kulak sol elle yıkanır : )gusül abdesti alırken kulak içi yıkanmalı mı,  gusül abdesti alırken kulak delikleri,  gusülde kulak deliği,  gusülde kulak içi,  boy abdesti alırken kulak deliği,  gusül abdesti kulak içi,  gusül abdesti alırken kulak deliği