Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz Muhammedin eğitimle ilgili sözleri‎ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz Muhammedin eğitimle ilgili sözleri‎

  Reklam
  Hz Muhammed sav in eğitimle ilgili sözleri‎ ni vere bilirmisiniz.


  Paylaş
  Hz Muhammedin eğitimle ilgili sözleri‎ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kısaca Hz Muhammedin eğitimle ilgili sözleri‎

  Bir hadisinde “ Ben insanlara muallim olarak gönderildim” buyuruyor. O, ALLAH’ın tayin ettiği bir öğretmen. Yapan bilir, bilen yapar kaidesince, insanların nasıl terbiye edileceğini en iyi bilen ALLAH, kitabında “Peygamberin verdiği her şeyi alınız ve yasakladığı her şeyden de kaçınınız” diye emrediyor. İnanan için, itaatten başka yol mu vardır?

  Gaye: Şahsiyeti İslam’a göre tesis ve inşâdır. Sağlıklı toplumlar da ancak fertlerle kurulur.

  Samimiyet: İlahi fermanda ALLAH ancak kendisi için yapılmış ibadeti kabul eder buyuruluyor. Bu emrin en güzel uygulaması Efendimizdedir. O her işinde olduğu gibi eğitiminde de ihlas ve samimiyet timsalidir. Ebu Talib’e, “Amcacığım, güneşi sağ elime, ayı da sol elime koysalar yine bu vazifeyi bırakmam” diyebilmiştir.

  Merhamet: Hangi öğrenci kendisi için gözyaşı döken bir öğretmenin tesirinde kalmaz?

  Söylediğini Yaşamak: Öğretmenin anlattığı konuları yaşaması, öğrenciye tesir eder. Eğitimci tavsiye ettiği meseleleri uygulamalıdır. Kendini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez. Kuran-ı Kerim’de: “Niçin yapmadıklarınızı söylüyorsunuz?” diye ferman edilir. Ayrıca bildiğini yaşamayan alimler, kitap yüklü merkeplere benzetilir.

  Örnek Olmak: Öğretmenin ahlak ve fazilet sahibi, örnek bir insan olması, güneşin parlaması kadar zaruridir. Isınmayan soba ısıtmadığı, ışıklanmayan lamba aydınlatmadığı gibi, güzel sıfatlarla süslenmeyen eğitimci de başkalarını eğitemez.

  Sevgi: Eğitimle yakından ilgilenenler bilirler ki öğrencinin başarısında öğretmenin sevilmesi büyük rol oynar. Hocasını sevmeyen talebe onun dersini de sevmez. Dinlemek azap, çalışmak işkence olur. Fakat dersin öğretmenini seven öğrenciye başarının yolları açılır. Peygamberimiz sahabeleri tarafından, ALLAH’tan sonra en çok sevilen zattır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Harika gercekten cok guzel olmus ellerinize yureginize dilinize saglikhz muhammedin eğitimle ilgili sözleri,  peygamberimizin eğitimle ilgili sözleri,  peygamber efendimizin eğitimle ilgili sözleri,  peygamberimizin eğitimle ilgili hadisleri,  hz.muhammedin eğitimle ilgili sözleri,  peygamberlerimizin eğitimle ilgili sözleri,  hz muhammedin eğitimle ilgili hadisleri