Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İğne oyası tomurcuk yapımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İğne oyası tomurcuk yapımı

  Reklam
  lutven iğne oyası tomurcuk yapılışını gösterırmisiniz


  Paylaş
  İğne oyası tomurcuk yapımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İğne Oyası Tomurcuk Oya Modeli ve Yapımı

  Dağ çiçeği kütüleden esinlenerek yapıldığı için “Kütüle” adıyla bilinmektedir. Geleneksel kültürümüzde düğünden sonraki mevlit töreninde genellikle gelinin eltisine örtülür. Bir barış ve anlaşmayı simgelemektedir.

  Zürafa ve Kök Bıyık, Tomurcuk, Boru ve Yapraklar Tomurcuk, bıyığın sağma tek ilmekten başlanır. Üç sıra işlenip üç ilmek artırılır. Yuvarlanarak kare ilmeklerle en geniş yeri beş ilmek oluncaya kadar işlenir. Gene yuvarlanarak eksiltilir, Tek ilmekte bitirilir. Tomurcuk şekli meydana gelir. Kökün üzerine, bıyıkla, tomurcuğun ortasından ana boru başlanır.

  Diğer oyalardaki boru yapma işlemi gibi işlenir. Ana boru üzerine yapraklar, tek ilmekten başlanıp üç sıra işlendikten sonra, esas yaprak üç ilmekten başlanır. Beş ilmeğe kadar her sırada artırılarak, tek ilmeğe kadar eksiltilerek işlenir. Ana Örgüye Geçiş Ana boru içine ayrıca şekildeki gibi iki boru yapılır. Boru üç ilmekten başlanıp hiç artırılmadan sekiz sıra işlenerek meydana gelir.

  Oya borunun üzerine şemsiye şeklinde kapanmaktadır. Borunun üzerine on altı ilmek atılır. Her ilmek döne döne borunun üzerine doğru artırılarak ve çirtikler yapılarak sekiz sıra inilir. Oya yukarıdan aşağıya doğru işlenir. Tohum yapılıp, ana boru içine yerleştirildikten sonra şekildeki gibi Kütüle bitmiş olur.
iğne oyası çiçek tohumu nasıl yapılır,  iğne oyası tomurcuk nasıl yapılır,  iğne oyası tomurcuk yapımı,  iğne oyası tohum yapılışı,  iğne oyası gonca yapımı,  iğne oyası çiçek tohumu yapılışı,  iğneden tomurcuk yapımı