Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Yeni evliler ve ramazan orucu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Yeni evliler ve ramazan orucu

  Reklam
  selamun aleykum mumine karde$lerim ;sizinle duydugum birseyi paylasmak istedim .Yeni evlenen bazi ciftlerin ramazan orucunu tutmadiklarini duydum , belki bir yakinla$ma olurda oruc bozulur diye hic tutmuyolarmi$ , yeni gelinlere de sen tutmak zorunda degilsin deniyomu$.Acikcasi boyle birsey bana pek dogru gelmedi ama siz mumine karde$lerime de bir sorayim dedim .$imdiden tesekkurler .


  Paylaş
  Yeni evliler ve ramazan orucu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatühü ;

  Yok öyle birşey kardeşim aşağıdaki Ayetleri okuyun.  KURAN'DAKİ ORUÇ

  Kuranı Kerim'in Bakara Suresi'nin 183,184,185 ve 187 numaralı dört ayetinde oruçla ilgili tüm bilgiler verilir. Bu dört ayeti inceleyen kişi oruçla ilgili bilmesi gereken her noktayı öğrenir. Bu ayetler şöyledir:
  183 Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi, sizin de üzerinize yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.


  184 Sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Zorlukla dayananlar, fidye olarak bir yoksulu doyurmalıdır. Kim gönülden bir hayır yaparsa, bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.


  185 Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah'ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.


  187 Oruç gecesi kadınlara yaklaşmanız helal kılınmıştır. Onlar sizin giysiniz, siz de onların giysilerisiniz. Allah sizin benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tevbelerinizi kabul edip, sizi bağışlamıştır. Artık onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinde beyaz iplikle siyah iplik ayırt edilinceye kadar yiyin için, sonra da orucu geceye kadar tamamlayın...


  2 Bakara Suresi 183, 184, 185, 187


  Arka arkaya gelen bu dört ayetten orucu öğreniyoruz. Bu ayetleri incelersek oruç hakkındaki tüm bilgiyi öğrenmiş oluruz.


  1 Oruç Kuran'ın emrettiği, üzerimize yazılmış bir farzdır.(2Bakara Suresi 183)
yeni evliler oruç tutabilir mi,  yeni evliler oruç tutar mı,  yeni evlilerin oruç tutması,  yeni evlilere oruç farz mı,  Oruc ve evlilik,  evlilik ve oruç,  yeni evli çift oruç