Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Peygamber efendimizin kardeşlik konusunda verdiği önem ve öneriler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Peygamber efendimizin kardeşlik konusunda verdiği önem ve öneriler

  Reklam
  peygamber efendimizin kardeşlik konusunda verdiği önem ve öneriler


  Paylaş
  Peygamber efendimizin kardeşlik konusunda verdiği önem ve öneriler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  KARDEŞLİK İÇİN EFENDİMİZDEN SÖZLER

  --------------------------------------------------------------------------------


  Müminler, aralarında, duvarları birbirine destek veren bir bina gibidir.

  Hadis (Buhari).

  Dört dua vardır ki, redde uğramaz: Evine dönene kadar hacca gidenin duası... Ailesine dönünceye kadar savaşa gidenin duası... Şifa buluncaya kadar hastanın duası... Müminin mümine gıyabında (yüzüne söylemeden ve haber vermeden) yaptığı dua. Bu dualardan en çabuk kabul edileni, müminin mümine gıyabında yaptığı duadır.

  Hadis (Deylemi).

  Sizden biriniz bir topluluğa vardığında selam versin. Ayrılırken de selam versin. Bu ikinci selam da, birincisi kadar önemlidir.

  Hadis (Ebu Davud, Tirmizi).

  SDin kardeşine gelen bir dert ve kötülükten dolayı sakın sevinme. Sonra Allah, onu rahmetiyle kuşatır da, seni imtihan eder (aynı derdi senin başına verir).

  Hadis (Tirmizi).

  Allah eski dostluğu devam ettirmeyi, yani vefalı olunmasını sever. Öyle ise, onu devam ettirin.

  Hadis (Deylemi).

  Allah Resulü, bir gün ashabına sordu: Size en sevimsiz ve en yararsız insanın kim olduğunu söyleyeyim mi? Ashap: Söyle ya Resulallah! dediler. Allah Resulü şöyle buyurdu: Kendisinden Allah için yardım istenildiğinde vermeyen (yok diyen cimri) kimsedir.

  Hadis (İbn-i Ebi�d-Dünya)

  Allah yolunda ver. Verirken ince hesaplara girme. Yoksa, Allah ta sana inceden inceye hesaplayarak verir. İhtiyaç fazlası malını muhtaçtan esirgeme. Yoksa Allah ta sana rahmetini esirger.

  Hadis-i Şerif

  Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin.

  Hadis (Müslim).

  Mümin müminin aynasıdır. Mümin müminin kardeşidir. Mümin müminin kaybettiği bir şeyini bulursa, onun için korumaya alır. Mümin mümini arkasından savunur.

  Hadis (Ebu Davud)

  Sizden biriniz, (din) kardeşinin aynasıdır. Öyle ise onun üzerinde rahatsız edici bir şey gördüğünde gidersin.

  Hadis-i Şerif (Ebu Davud)
peygamber efendimizin kardeşliğe verdiği önem,  peygamberimizin kardeşliğe verdiği önem,  peygamber efendimiz ve kardeşlik ile ilgili şiirler,  hz muhammedin kardeşliğe verdiği önem,  peygamberimiz ve kardeşlik,  peygamber efendimiz ve kardeşlik,  peygamber ve kardeşlik şiirleri