Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kaza orucunu bozmanın hükmü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kaza orucunu bozmanın hükmü

  Reklam
  Kaza orucunu bozmanın hükmü nedir? açıklarmısınız bilmek istiyorumda.


  Paylaş
  Kaza orucunu bozmanın hükmü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaza orucunu bozmanın hükmü nedir?

  Soru

  ben bugun kaza oruç tutuyordu, ve oturmaya gittim ve oruçumu bozdum ve ikramlarini kabul ettin, simdi 1)gunah a girdim mi, yalnis mi yaptim? 2)tekrar o gunu kaza edecem mi? 3)oruçlu iken birisinin evine gitmemek mi gerekiyor?4) kaza oruçlar farz in hukmune mi geçiyor?


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;
  Kaza orucunu tutarken bilerek yenip-içilse sadece kazası gerekir. Çünkü bu orucu tutmak farz ise de senenin her hangi bir gününde tutulabilir. Ramazan ayında tutulan oruç ise o ay içerisinde oruç tutulması farz olduğundan bilerek bozulunca kefaret gerekir.

  Halbuki kazaya kalan orucu belli bir ay veya günde tutmak farz olmayıp istediğimiz, zaman tutma hakkımız vardır. Bu sebeple kazaya kalmış Ramazan orucunu bilerek bozsak bile sadece bir gün kaza etmek yeterlidir.


  İster Ramazan orucucunu, isterse kaza oruçlarını ya da nafile oruçları tutarken bilmeden, unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Aklına gelince yemeyi içmeyi bırakır ve oruca devam eder. Ancak unutarak yedikten sonra nasıl olsa bozulmuştur, diyerek yemeye içmeye devam ederse bir gün kaza orucu tutması gerekir.


  Mehmed Paksu, İslam İlmihali


  Kaza orucunu tutmak farz olduğundan geciktirmek kasten bozmak doğru değildir. Ancak bu ramazan orucunu bozmak gibi günah değildir. Kaza orucunu kasten bozan yanlış bir harekette bulunmuştur ancak haram işlemiş olmaz.


  Oruçlu iken bir yere gidilebilir, ancak burada yapılan ikramları reddetmek durumunda kalmamak için ya gideceğiniz gün oruç tutmazsınız ya da başka gün ziyarete gidersiniz.


  Kaza oruçları Ramazan oruçlarıyla aynı hükmü taşımaz. Ramazan orucunu kasten bozmak keffaret gerektirirken kaza orucunu kasten bozmak yalnızca kazayı gerektirir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet