Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kandil geceleri diye kutlanan mubarek gecelerin dinimizdeki yeri nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kandil geceleri diye kutlanan mubarek gecelerin dinimizdeki yeri nedir?

  Reklam
  selamun aleykum kandil geceleri diye kutlanan mubarek gecelerin dinimizdeki yeri nedir?peygamberimiz hangi geceleri nasıl kutlamıştır?delilleriyle beraber yazarsanız teşekkür ederim.selamun aleykum


  Paylaş
  Kandil geceleri diye kutlanan mubarek gecelerin dinimizdeki yeri nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  (Mübarekgecelereönemvermenindindekiyeri)
  CEVAP

  Mübarek gecelerin dindeki yeri sitemizde vesikalarla çok uzun anlatılıyor. Her biri, sahih hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Burada bu günlerden özetle bahsedelim:
  Mevlid gecesi:

  İslamiyet’te doğum gününü herhangi bir şekilde kutlamak dinimize aykırı değildir. O gün Kur’an-ı kerim okunabilir, tesbih çekilebilir, hayır hasenat yapılabilir, oruç tutulabilir. Bu işler, Allahü teâlâya şükretmek olur. Mevlid kandili, Peygamber efendimizin doğum günüdür. Resulullah’ı övmek ibadettir. Onu övücü yazılar ve kasideler okumak sevab olur. Oruç da tutulabilir. Peygamber efendimiz, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebini sorduklarında, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum)(Müslim, Ebu Davud, İ. Ahmed)
  Hazret-i Mevlâna, (Mevlid okunan yerden belâlar gider) buyurmuştur. Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Hatta Şâfiî âlimleri, Mevlid gecesinin Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildirmiştir. El-mukni, El-miyar ve Tenvir-ül-kulûb kitaplarında, Mevlid gecesinin Kadir gecesinden kıymetli olduğu bildiriliyor. (Ed-dürer-ül-mesun)
  Mevlid kasidesini, erkek kadın karışık olmadan, çalgı ve başka haram karıştırmadan, Allah rızası için okumak, salevat-ı şerife getirmek, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehabdır. (Ni’met-ül kübrâ, Hadika, M. Nasihat)
  buyurdu. Kadir gecesi:
  Bir hadis-i şerif meali:
  (İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.)
  [Buhari, Müslim]
  Arefe gecesi:

  Bir hadis-i şerif meali:
  (Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allah, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.)
  [Deylemi]

  Bayram geceleri:

  İki hadis-i şerif meali:
  (Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.)
  [İbni Mace, Taberani]
  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.)
  [İsfehani]

  Berat gecesi:

  Üç hadis-i şerif meali:
  (Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)
  [İbni Mace]
  (Allah şu dört geceyi hayırla süsler. Kurban ve Ramazan bayramı gecesi, Arefe gecesi, Şabanın yarısının
  [Berat] gecesi ki, onda eceller, rızıklar yazılır.) [Deylemi]
  (Allahü teâlâ, Berat gecesinde müşrik ve müşahin
  [bid’at ehli] hariç herkesi affeder.) [İbni Mace]
  Mirac gecesi

  Bir hadis-i şerif meali:
  (Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir. Bu gece iyi amel eden için yüz yıllık mükafat vardır.)
  [İ. Gazali, Ebu Musa el-Medeni]
  Regaib gecesi
  :
  Bir hadis-i şerif meali:
  (Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.)
  [İbni Asakir]
  Muharrem ayı:

  İki hadis-i şerif meali:
  (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.)
  [Müslim]
  (Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allah’ın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allah geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.)
  [Tirmizi]

  Aşure günü ve gecesi:

  Üç hadis-i şerif meali:
  (Aşure günü oruç tutmak geçmiş bir yılın günahlarının affına sebep olur.)
  [Müslim]
  (Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı
  [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]
  (Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.)
  [İ. Ahmed]
  [Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. 9. ile 10. günü veya 10. ile 11. günü tutmalı.]
  alıntı
 3. 3
  Mübarek gün ve gecelerin, gerek ferdî, gerekse toplumsal açıdan önemi nedir?
  CEVAP: Mübarek gün ve geceler toplumumuzda büyük şevk ve iştiyakla kutlanan gecelerdir. Bu geceler bayram havası içerisinde geçmekte olup, inanan insanlar için günahlardan arınma, Yüce Allah’a yönelik kulluk ve şükür bilincini tazeleme vesilesidir. Toplumsal olarak da birliğimizi ve kardeşliğimizi pekiştiren, birbirimizi hatırlamamızı sağlayan önemli zaman dilimleridir. Mübarek gün ve geceler, toplumsal hayata pek çok yönden katkı sağlamakta, bu vesile ile insanlar birbirlerini ve yakınlarını aramakta, yetimler ve fakirler gözetilmekte, hastalar ziyaret edilmekte ve dargınlar barışmaktadır. İşte bu gecelerden biri de Kur’an’ın ifadesiyle “bin aydan daha hayırlı” mübarek Kadir gecesidir. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  çok büyük sevabı var diye biliyorumkandil geceleri hangileridir ne zaman kutlanır dinimizdeki yeri ve önemi,  kandil gecelerinin dinimizdeki yeri ve önemi,  kandil gecelerinin dinimizdeki önemi,  kandil geceleri hangileridir ne zaman kutlanır,  kandillerin dinimizdeki yeri ve önemi,  kandil gecelerinin dinimizdeki yer ve önemi,  kandil geceleri dinimizdeki yeri ve önemi