Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gusulden sonra burunda sümük kalırsa geçerli mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gusulden sonra burunda sümük kalırsa geçerli mi

  Reklam
  merhaba.
  gusul abdestinden 1 saat kadar sonra burnumda sümük kaldığını farkettim.kuru haldeydi.banyoda iken sümkürmüş ve genzime su çekmiştim.farkedince su ile temizledim.benim aldığım gusul geçerli olur mu??


  Paylaş
  Gusulden sonra burunda sümük kalırsa geçerli mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  GUSLÜN (BOY ABDESTÎN) FARZLARI :

  Hanefî mezhebine göre guslün farzı üçtür :

  1. Ağıza Su Verip Çalkalamak,

  2. Buruna Su Çekip Yıkanmasını Sağlamak,

  3. Bedenin Her Tarafım Kuru Yer Kalmayacak Biçimde Yıkamak.

  Ağız ve burunu yıkamanın ölçü ve sınırı, abdest konusunda belirtildiği gibi, ağıza bol su verip çalkalamak, buruna bol su verip genize kadar çıkmasını sağlamaktır.
  Belirtilen şekil, yıkayıp temizlemenin sünnete uygun olanıdır. Bunun dışında konuyu inceliyecek olursak, cünüp kimsenin sadece ağzına su alıp çalkalamadan onu içse bile yine de ağzını yıkamış sa¬yılır. Böylece farz olan guslü yerine gelmiş olur. Yeter ki ağıza alı¬nan su ağzın her tarafını ıslatmış olsun. O halde suyun çok az bulun¬duğu veya havanın fazla soğuk olduğu veya olağanüstü bir durum meydana geldiği vakitlerde ağıza bir yudum su alıp onunla yetin¬mek caizdir. Normal vakit ve şartlarda Sünnete uygun ideal şeklini yapmak çok daha faziletlidir.
  Ayni meseleye Fetâvâ-yi Hindiyye, Bedâyi' ve Bahrirâik'de yer
  verilmiştir. Dişler arasındaki ufak kırıntılar suyun dibe nüfuz et¬mesine engel bile olsa yine de farz yerine gelmiş sayılır. Ne var ki ihtiyata uygun olanı, dişler arasındaki kırıntıları çıkarıp ağzı öylece yıkamaktır. Fethulkadîr'de özellikle bu husus üzerinde durulmuş ve ihtiyata uygun olduğu belirtilmiştir. Bunun için burun deliklerinde kuruyup kalan sümük bol su ile temizlenmelidir. Aksi halde guslün yerine gelmesine engel sayılır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  çöçncelikle sa kardeşim ben gripim.Gusül almam gerekiyordu.burnumu iyice temizledim.Lakin gusül abdestim bitince burnumun içinde azda olsa sıvı sümük olduğunu gördüm (az) .Guslüm kabul olmuşmudur??sümük gusle mani midir,  gusülden sonra burunda sümük kalması,  sümük gusle engel mi,  gusulden sonra sumuk,  gusülden sonra burun sümük kalması,  burundaki kuru sümük gusle manimi,  gusülde sümük