Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Eşlerden biri ölünce hanımıda öülrse berzah aleminde birlikte görüşecekler mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Eşlerden biri ölünce hanımıda öülrse berzah aleminde birlikte görüşecekler mi

  Reklam
  eşlerden biri ölünce hanımıda öülrse berzah aleminde birlikte görüşeceklermi


  Paylaş
  Eşlerden biri ölünce hanımıda öülrse berzah aleminde birlikte görüşecekler mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cennetteki hurileri kıskanmak ve dünyadan giden kadınların durumu hakkında bilgi verir misiniz?

  Soru

  Cennette eşimin benden başka eşi yada hurisi olmasına razı olmazsam bu isteğim yerine getirilir mi?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Cennette kıskançlık gibi duygular olmayacağı için böyle bir isteğiniz olmayacaktır. Hem dünya imtihanını kazanıp cennete girmeye layık olan takvalı bir kadın hurilerden üstün olacaktır. Bunlar bir nevi cariye veya hizmetçi gibi cennetlik olanlara hizmet edecektir. Gılmanlarda böyledir. Dünyadan giden kadınlar ise hizmetçi konumunda olmayacak erkeğin eşi ve kendisine hizmet edilen konumunda olacaktır. Cennetteki ahvali ora şartlarına göre değerlendirmelidir.

  Peygamber (s.a.s) de Cennet ehlini şu şekilde tasvîr etmektedir.

  "Cennet ehlinden her birinin iki kadını vardır ki, vücutlarının şeffaflığından baldır kemiklerinin ilikleri etinin üstünden görünür. Ehl-i Cennet arasında ne ihtilaf vardır ne de düşmanlık; gönüller sanki bir gönül, sabah akşam Allah'ı tesbih ederler" (Buhârî, Bed'ül-Halk, 59, Sıfâtü'l-Cenne).

  Şu kadar var ki, dünyada iken iman etmiş ve salih kullar sınıfına girmiş kadınlar "hûrîler"den de üstündürler. Çünkü onlar bir taraftan şeytanlarıyla, diğer taraftan nefisleriyle mücadele etmek zorundadırlar. Onlar, bu mücadelede galip gelerek, Hakk'ın rızasını kazanmış ve Cennete girmeyi hakketmişlerdir. Hûrîler ise kendi amelleri dolayısıyla cennete girmiş değiller. Allah onları, diğer nimetler gibi Cennet ehli için yaratmıştır. Peygamber (s.a.s)'in aşağıdaki hadisi bunu teyid etmektedir.

  Ümmü Seleme, Peygamber (s.a.s)'e bir gün "Ya Rasûlüllah! dünyada ki kadınları mı, yoksa Cennetteki hûrîler mi daha iyidir?" diye sorar. Rasûlüllah (s.a.s); "Dünyadaki kadınların üstünlüğü, yüzün astara üstünlüğü gibidir" diye cevap verir. Ümmü Seleme; "Niçin" deyince O, şöyle cevap verir; "Dünyadaki kadınlar namaz kıldıkları, oruç tuttukları ve birçok ibadetlerde bulundukları için" (Tabarânî'den naklen; Mevdûdî, Tefhîmü'l-Kur'ân Terc., VI. 81).
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Site almak vermek yasaktır lütfen kurallara özen gösterelim. 4. 4
  s.a peki videoyu nasıl ekleyebilirim birde resim eklemek nasıl oluyor hayırlı cuma gecelerimiz olsun inşaallah 5. 5
  Aleykumselam

  Resmi sağ tıklayıp kopyalıyorsunuz sonra siteye yapıştırıyorsunuz.berzah aleminde yaşam,  eşlerden biri ölünce nikah düşer mi,  ölünce eşlerin durumu,  ölünce eşimle,  ölünce nikah düşer mi,  eşler ölünce,  berzah aleminde ibadet