Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir?

  Reklam
  besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir


  Paylaş
  besmelede Allahın Rahman ve Rahim isminin bir arada kullanılmasının sebebi hikmeti nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bemele'nin içerisinde Allah'ın[c.c] "Rahman" ve "Rahim" isimlerinin kullanılmasının nedeni nedir? Allah (c.c) bizlere hangi mesajı vermek istemiştir?

  Soru

  Bemele'nin içerisinde Allah'ın (c.c) "Rahman" ve "Rahim" isimlerinin kullanılmasının nedeni nedir? Allah (c.c) bizlere hangi mesajı vermek istemiştir?


  Cevap

  Değerli Kardeşimiz;
  Besmelede Allah, Rahman ve Rahim isimleri geçmektedir.

  Allah lafza-i celali, Allahın bütün sıfatlarını içine alan cami bir isimdir. Çünkü “Allah” dediğimizde, bütün o kemal sıfatlarına haiz olan zat anlaşılır.

  Allah lafza-i celalinden silsilesiyle celâl tecelli ettiği gibi, Rahman ve Rahimden de silsilesiyle cemâl görülür. Çünkü celâl ve cemâl iki asıl olup, her ikisinin her âlemde emir- nehiy, sevap- azap, terğip- terhip, tesbih- tahmid, havf – reca… gibi dalları vardır.

  Lafza-i celâl, aynî ve tenzihi sıfatlara bir işaret olduğu gibi, Rahim dahi fiilî- gayrî sıfatlara bir imadır. Rahman ise, ne ayn ne gayr olan yedi sıfata bir remzdir. Bu nedenle Besmelede Allah lafza-i celalinden sonra bu iki isim gelmiştir. (Nursi, İşaratü'l-İcaz)
 3. 3
  Degerli paylasimin icin Rabbim razi olsun kardesimbesmelenin içindeki allahın isimleri nelerdir