Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hamileye limon yemek zararlımı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hamileye limon yemek zararlımı?

  Reklam
  esselamu aleykum sayın Nurse kardeşim ben yeni gebeyim 1 aylık fakat aşırı limon yiyorum bazı insanlar zararlı diyorlar ama dayanamıyorum biraz öncede iki limon tuzlauıp yedim yardımcı olurmusunuz.Allah razı olsun böyle bir sitese sizler gibi kardeşlerin olması.


  Paylaş
  Hamileye limon yemek zararlımı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  sindirim düzeninizde bozukluğa neden olmuyorsa ve aşırı kalorili değilse uygun miktarda yemenizde bir sakınca yoktur.

  Allah razı olsun böyle bir sitese sizler gibi kardeşlerin olması.
  amin Allah cc sizden de razı olsun

  Gebelikte turşu, limon, muz, karpuz, soğan gibi bir takım yiyeceklere karşı aşırı istek doğması aşerme olarak bilinir.
  Hamileyim ve Aşeriyorum

  Yapılan araştırmalar, kadınların ortalama %70’inin hamilelikte aşerdiğini, ya da bir besinden iğrendiğini ortaya koyuyor.

  Peki aşermenin ne kadarı normal ve anne adayının beslenmesine etkisi nasıl olmalı?

  Hamileyken her canınızın çektiğini yemek, bebeğiniz için uygun bir beslenme şekli mi?

  Doktorlar hamileliğin özellikle üçüncü ayına kadar aşermenin olağan olduğunu söylüyorlar. Yaygın kanı bunun hormonlar ile alakalı bir durum olması. Fakat pek çok beslenme uzmanı, konuyu sadece hormonlara bağlamanın yetersiz bir açıklama olduğunu, bu dönemde aşerilen besinlerin aynı zamanda annenin ihtiyaçlarına da işaret ettiği görüşündeler.

  Misal ki; şayet dondurmaya aşeriyorsanız, vücudunuz karbonhidrat ve kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda peynir, doğal hazırlanmış meyveli yoğurt yiyebilirsiniz. "Pika Sendromu" olarak da adlandırılan, hamilelikte besin olmayan şeylere aşerme de, yine annenin besin ihtiyaçlarıyla açıklanmaktadır. Toprak, kireç, hatta saç aşeren anne adayları olduğu düşünüldüğünde, örneğin toprak aşeren anne adayının demir eksikliği olduğu tespit edilmekte ve ona göre takviye alması tavsiye edilmektedir.

  Aşerme veya besinden tiksinme yaşadığımda ne yapmalıyım?

  - Bir anne adayının beslenmesinde altın kuralın “denegeli ve sağlıklı bir diyet” olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Aşerdiğiniz besinleri yemeniz allerji gibi durumlar haricinde sakıncalı değildir. Tabi ki aşırıya kaçmamak kaydıyla.

  - Aşerme, beslenme şeklinizdeki bir dengesizlikten ortaya çıkabilir. Örneğin tahıl açısından zengin bir diyetle besleniyorsanız, yağ ve tatlılara karşı aşırı bir arzu duymaya başlayabilirsiniz. Protein açısından zengin bir beslenme şekli, gene şeker yeme isteğini; bol şeker tüketimi de, tuzlu yeme arzusunu artırabilir. Bazı vejeteryan kadınların hamilelik sırasında artan protein ihtiyacına bağlı olarak, et yeme arzusuna kapılması sık rastlanan durumlardan biridir
  - Aşerme bazen, anne adayının bilinçaltındaki isteklerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Örneğin çocukluğunuzda çok sevdiğiniz ya da sizin için manevi bir anlamı olan yiyeceklere yöneliyor olabilirsiniz. Bu bilinçaltınızın hamileliğinize dikkat çekmek için yaptığı bir vurgu olabilir.

  - Beslenme dengesini kurmak için, örneğin canınız çok fazla tatlı çekiyorsa, az karbonidrat bol protein içeren sütlü tatlıları veya bol vitaminli taze mevsim meyvelerini tercih edebilirsiniz.

  - Hamilelikte bazı besinlerin kokusuna tahammül edemeyecek şekilde iğrenmeniz de mümkün. Yemekten kaçındığınız besinler balık, peynir vb. beslenmeniz için önemli yiyeceklerse, bunları denk içerikli yiyeceklerle takviye etmeniz önemli.

  - Hamilelikte çokça arzulanan çikolata, vücutta karmaşık biyokimyasal tepkimelere sebep olur. Çikolata, özellikle de bitter çikolata, zengin bir magnezyum ve demir kaynağıdır. Bu nedenle, eğer canınız çikolata çekiyorsa, bu hafif bir kansızlığın belirtisi olabilir. Bu mineralleri içeren daha tatlı gıdalar, magnezyum için hurma, incir, yemişler; demir için de kırmızı et, yumurta, fasulye ve yulaftır. Çikolatanın kendinizi iyi hissettiren etkisini ise, en iyi düzenli egzersiz yaparak vücudunuza yaşatabilirsiniz.

  - Pika sendromu olarak adlandırılan, aslında yenmeyecek şeylere karşı bir ilgi görürseniz, bunları yeme isteğinizi bastırmaya çalışın ve kendinizi yenebilir bir besinle ödüllendirin. Kendinize pika durumunun geçeceğini ve endişelenmemeniz gerektiğini söyleyin. Ancak bu durumun sizi iyice rahatsız ettiğini hissederseniz, o zaman doktorunuza danışın.

  - Hamilelik sürecinde en doğru hareketlerden biri, bir hafta kadar bir beslenme günlüğü tutup, ne kadar dengeli beslendiğinizi incelemektir. Eğer diyetiniz yetersizse, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin
  (( kaynak milupa))
 3. 3
  tuba
  limon tuzu yiyorum hergün zararlımı arkadaslar yardiminizi bekliyorum 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Ben az once limona tuzlayarak yedim bebeğe zara verirmi 5. 5
  Hamilelikte genelde aşerme döneminde hanımların tatlı veya ekşi canları ister yerler herşey de olduğu gibi azı karar çoğu zarar .Limin çok fazla tüketildiğinde midenize zararı olur mideniz rahatsızlanırsa bebeğinizde doğal olarak etkilenir.Herhalde kilolarca yemiyorsunuzdur limon bir kaç taneden bir şey olmaz inşallah.


  Limon tuzu yani sistik asit te çok tüketildiğinde mideye zararı vardır. 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Selam kizlar suan canim limon tuzu istyo ve bebeye bise olcak diye korkuyorum yiyemyorum yesem bise olurmu 6hafta hamileyim 7. 7
  Limon tuzu yerine taze limon yemenizi tavsiye ederiz ama canınız hala çekerse azıcık yemenizde bir sakınca olmaz. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Hamileliğin ilk haftalarında limon tuzu Yemek zararlimi lütfen cevaplayin 9. 9
  Hamileliğin ilk haftalarında li

  Öncelik ile Allah tamamına erdirsin inşallah,sorunuza gelince yukarıda belirtilen gibi limon tuzu sistik asit fazla tüketildiğinde midenize zarar verebilir ,onun yerine limon tercih edin yok bunlar dışında hala istiyorum diyorsanız tadına bakın
hamilelikte limon zararlı mıdır,  hamilelikte limon yemek,  hamilelikte limon,  hamileyken limon yemek zararlımı,  hamilelikte limon yemek zararlımı,  hamilelikte limon yenir mi,  gebelikte limon yemek