Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan evlenmek için görüşmek hakkında Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  evlenmek için görüşmek hakkında

  Reklam
  selamun aleykum rahmetullahi ve berakatuhu,
  sizlere evlenme hakkinda sorularim var insALLAH ilk evlenme cagi ne znm dir bu gunlerimizede bkarak artik once okul bitsin denir ..... ama bu okul dipoma ahirette bizlere hic bi sey vermicem hesap gunumuzde yardim edemecek dunyalikmidir?????? beni istemege gelenler var ama son istemeye gelen genc sadece bi defa gordum (ama sadece fotorafta canli hic gormedim) ve ondan sonra aristidim tanidik biri cematten bu kisi imana cok bagli massALLAH kararsizim ne yapmali bu durumda bi yandan isterim bi yandan okul diyorum.....
  2 sorum digelimki anlastik okul bitti evlencez ama bu tanisma suresi bi soz nisanmi yapmasi gerek yoksa flort gibi mi geciyor islamiyette nasil dogrudur ???


  Paylaş
  evlenmek için görüşmek hakkında Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evlenmeden Önce Görüşme Nasıl Olmalıdır

  Müslüman bir erkek veya kadının, evlenme teklif edeceği bir kişi ile görüşmesi caizdir. Özellikle de evlenecek olanların görüşmesi gerekir; bu bir Sünnet uygulamasıdır. Ancak bu görüşme:
  a- İkisinin kapalı bir ortamda tek başına kalacakları HALVET halinde olmamalıdır. Zira HALVET nikâhtan önce haramdır. Muhakkak beraberlerinde üçüncü bir kişi bulunmalıdır.
  b- İkisinin de niyeti evlenme teklifi olmalıdır. Başka bir niyetle beraber bulunup da evlilik niyetini kullanmak hile olur; kesinlikle caiz olmaz.
  c- Görüşme, konuşup anlaşma için yeterli süre ile sınırlı olmalıdır.
  d- Görüşme, ancak iki nikâhlının konuşabileceği konuları ihtiva etmemelidir.
  e- Görüşmenin sonuçlarını iki taraf da itimat ettikleri kişilerle istişare etmelidirler ki, duygusallığa mağlup olup yanlış bir karar vermesinler.

  Allah’a emanet olun.
evlenmek için görüşmek