Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir?

  Reklam
  Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir?


  Paylaş
  Bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki etkileri nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  öncelikle madde bağımlılığından söz ediyorsak bu tür ilaçlar merkezi sinir sistemini fiziksel ve psikilojik olarak etkiler yoksunluk belirtileri ile karekterize yaşamı altüst eder =(

  tekrarlayan madde alımı bağımlılığın temelidir.önceleri büyük keyif aldığı maddeden bir süre sonra eski hazzı alamayan kişi, maddeyi bıraktığında yoksunluk sendromu adı verilen maddeden meddeye faklılık gösteren belirtiler görülür bu belirtiler kan basıncında düşme çarpıntı sinirlilik ajitasyon vb. bazı belirtilerdir. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Nikotin : Merkezî sinir sistemini etkileyerek kalbin atım hızını ve kan basıncını artırır, cilt damarlarını ve toplardamarları daraltır. Solunum yollarını tahriş ederek bronşlarda daralmaya ve öksürüğe yol açar. Böbrek üstü bezlerinin hormon salgısı ile kandaki şeker ve yağ oranını artırır.

  Katan : Solunum yolunun (bronşların) içindeki tüylü epitelin yapısını bozar, tüylerin hareketini durdurur. Böylece tozların ve yabancı cisimlerin balgamla birlikte dışarı atılmasını engeller. Kanser yapıcı (kanserojen) özelliği olan bir maddedir.

  Karbonmonoksit : Alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Vücudun oksijenlenmesi azaldığı için kalp atımı ve solunum sayısı artar.

  Benzen : Kanserojen özelliği olan bir maddedir.

  Sigara, içindeki zararlı maddeler sebebiyle vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkilemektedir. Bu etkileri şöyle açıklayabiliriz:


  Solunum sistemi : Sigara, solunum yollarını tahriş edip daraltarak bronşit, astım gibi hastalıklara yol açar. Akciğer ve gırtlak kanserlerine sebep olur. Sigara içenlerde akciğer kanseri görülme oranı, içmeyenlere göre çok daha fazladır. Sigara, mevcut akciğer ve solunum yolu hastalıklarını ağırlaştırır.
  Kalp ve dolaşım sistemi : Sigara kalbin atım hızını ve kan basıncını artırır. Damar çeperinin yapısını bozarak ve kandaki yağ miktarını artırarak damar sertliği oluşumunu kolaylaştırır. Damarlarda daralmalara yol açar. Bu sebeple kalbe giden kan ve oksijen miktarı azalır. Kalp krizi görülme oranı yükselir. Bacak damarlarındaki daralma sebebiyle kan akışı yavaşlar ve bacakta ağrılı kasılmalar olur. Buerger denilen bu hastalıkta, yeterli kanla beslenmeme sonucu ayakta yaralar ve ilerleyen durumlarda kangren meydana gelir. Kangren olanbölge sebebiyle bacak kesilir. Sigara içenlerde kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölüm oranı çok yüksektir.
  Sindirim sistemi : Sigara, mide asidinin artmasına, mide mukozasının tahriş olmasına yol açar. Gastrit ve mide ülserinin önemli sebeplerindendir. Sigara dil, dudak ve yemek borusu kanserlerine sebep olur.
  Üreme sistemi : Sigara, kadın ve erkek üreme hücrelerinin şekil bozukluğuna ve fonksiyon yetersizliğine yol açar. Spermlerin hareketini azaltır. Prostat ve rahim kanserlerine yol açar. Kadınlarda âdet düzensizliğine ve âdetten kesilmeye sebep olur. Kısırlığa yol açan etkenlerden biri de sigaradır.
  Gebelik : Hamilelik döneminde sigara içen annenin bebeği olumsuz etkilenir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:
  - Sigara içen annenin bebeği normalden daha düşük kiloda doğar. Bu bebeklerin yaşama şansı diğer bebeklerden azdır.
  - Sigara içen annenin bebeği hastalıklara dirençsizdir. Mikrobik hastalıklara daha kolay yakalanır.
  - Sigara içen annelerde erken doğum ve düşük ihtimali yüksektir.
  - Sigara içen annelerin bebeklerinin zekâ gelişimi geri kalır. Bebek anne karnında yeterince oksijen alamadığı için beyin gelişimi ve zeka olumsuz etkilenir.bağımlılığa sebep olan maddelerin sistemlerimize olan etkileri,  bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi nelerdir,  bağımlılığa sebep olan maddelerin sistemlerimize etkisi,  bağımlılığa sebep olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi,  bağımlılığa sebep olan maddelerin sistemlerimize olan etkisi,  bağımlılığa sebeb olan maddelerin vücudumuzdaki sistemlere etkisi,  bağımlılığa sebep olan maddelerin sistemlere etkisi