Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kurdele İşini öğrenmek İstiyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  BAROŞ

  Reklam

  Kurdele İşini öğrenmek İstiyorum

  Reklam
  Kurdele Işini öğrenmek Istiyorum
  .


  Paylaş
  Kurdele İşini öğrenmek İstiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurdela İşi Yapımı

  KULLANILAN MALZEMELER

  1.İğneler

  Kurdele nakışında kullanılan iğneler bazı özelliklere sahiptir.

  Ucu sivri iğneler: Kumaşa batıp, çıkarak yapılan çiçek çalışmasında kullanılır.

  Ucu küt iğneler: Kumaşa daha az batırılarak yapılan yüzeysel çalışılan çiçeklerde kullanılır.

  İğnelerin ebatları farklıdır Hafif ve kumaşlar için ince iğneler, kalın kumaşlar için daha büyük iğneler vardır. İğnelerin kurdele geçirilecek gözleri büyük olmalıdır ki, kurdele rahat geçebilsin. Bazı iğnelerin kurdele geçirilen delikleri özel bir madde kaplıdır ve rengi sarıdır. Buda kumaştan kurdelenin rahat geçmesini sağlar.

  2.Kurdelalar

  Çeşitli kurdeleler piyasada satışı sunulmuştur. Organze kurdele, saten kurdele ve ipek kurdelelerin çeşitli genişlikleri, renkleri mevcuttur.

  Saten kurdele bu nakışta kullanılmaz. Organze kurdeleler bazı özel çiçek çeşitlerinde kullanılır. Kurdele nakışının özelliğini en iyi yansıtan ipek kurdelelerdir. İpek kurdelelerinin çeşitli renkleri ve genişlikleri bulunur.

  3.İplikler , Boncuklar

  Kurdele nakışının tamamlayıcısı olarak iplikler ve boncuklar kullanılır. Çeşitli renkli mulineler, koton, floş ve simli iplikler bu nakışta alt yapıyı hazırlamada önemli rol oynar. Boncuklarda çiçekler daha güzel, parlak gösterirler. Piyasada çok çeşidi bulunmaktadır.

  4.Kumaşlar

  Kurdele nakışı bir çok çeşit kumaşa rahatlıkla çalışılır. Pamuklu, keten, ipek şantug, yerel dokumalar, tafta, monoray, bürümcük, dantel, kot, yün, şifon gibi…Ayrıca özel baskılı kumaşlar üzerine de kurdele nakışı çalışılır.  YAPILIŞI

  Kurdele nakışı 3 türlü yapılmaktadır Bunlar;

  1 Çiçekler monte edilerek,
  2 Çiçekler yarı monte edilerek,
  3 Çiçekler kumaşa işlenerek çalışılır

  Yapım Aşamaları:

  Önce çalışmayı düşündüğümüz projenin hazırlıkları yapılır. Kumaşı seçilir. Seçtiğimiz kumaş pamuklu ise muhakkak yıkanıp ütülenir. İşlenecek örnek aydınger kağıdına çizilir. Örneğe göre kurdele, iplik ve boncuklar seçilir. Örnek kumaşa geçirilir Örneği kumaşa geçirmenin bir çok yolu vardır. Karbon kağıdıyla kopyalanır. Şeffaf kumaşlarda örnek kumaşın altına yerleştirilir ve kalemle örnek kopyalanır. Uçan kalemlerle de örnek çizilebilir.

  Kurdele nakışı işlemesi çok zevkli, kolay fakat özen isteyen bir çalışmadır. Gelişigüzel çalışmayı asla kabul etmez. Kurdeleyi kumaştan geçirirken yavaşça çekilmelidir.

  Kurdele uzun olarak kullanılmaz. En fazla 30,40 cm kesilir. Kısa kesilmiş kurdeleler nakışta rahat çalışmayı sağlar Hem de kurdele ziyan edilmemiş olur. Tecrübe kazandıkça hangi çiçeğe ne kadar kurdele gerektiğine kendimiz rahatça karar verebiliriz.

  Kurdeleleri işleme yapmadan önce muhakkak yıkamalıyız. Nadirde olsa bazı kurdeleler renk verebilir. Bunları sirkeli suda bekletmeli, kurutup ılık ütü ile ütüledikten sonra kullanmalıyız.

  Kurdele nakışını işlemeye başlamadan önce zemin kumaş boyaları ile renklendirilebilir. Bu işlem örneğe derinlik kazandırır. Örneğin önce alt yapısı hazırlanır. Çiçeklerin sapları, fiyonkları gibi işlemeleri yapılır. Çeşitli iplikler kullanıldığı gibi, kurdele bükülüp iplikle tutturularak (Blönye iğnesi) da işlenebilir. Daha sonra çiçekler çeşitli teknikler kullanarak işlenir Yapraklar çiçeklerden sonra çalışılır ki örnekte bütünlük sağlansın.

  Nakışa başlamadan önce kumaş kasnağa gerilir. Böylece çalışılacak zeminin işlem boyunca gergin olmasını sağlanır Kasnağın iki çemberinden birinin ekstrafor gibi şeritle sarılır. Bu işlem ince kumaşların zedelenmesini önlemek için uygulanır.

  Kurdelelerin ucu daima verev kesilmelidir. Böylece iğneye daha rahat geçirilir ve kurdelenin iplikleri çözülmez Kurdele iğneye geçirilir, ucu sabitlenmeden de çalışılabilir.

  Kurdeleyi iğneye sabitlemek için :
  Kurdele iğneye geçirilir, ucu 3,4 cm çekilir, verev kesilmiş uca doğru bir uygulama yapılır, kurdelenin uzun tarafı çekilerek iğneye sıkıştırılır.

  Kurdelenin ucuna düğüm atmak için :

  Kurdelenin ucu yarım cm den katlanır. İğne katlanmış kısmın ortasından geçirilir Böylece düğüm atılmış olur.

  Kurdelenin işlem sonundaki sağlamlaştırılması :

  İşleme tamamlandıktan sonra, kurdele kumaşın arka tarafına geçirilir. İğne yapılan işlemlerin altından yavaşça geçirilerek dikkatlice bir ilmek yapılır ve sıkıştırılır. Bu işleme çok önem vermek, işlemenin zarar görmesini sağlamalıyız. Bu tarz sağlamlaştırma sadece şekli, kumaşın arka tarafına geçirilen kurdele makine ipliği ile birkaç dikiş atarak kumaşa tutturulur. Kumaşın yüzüne çıkmaması şartıyla.

  TÜRLERİ

  1.DÜZ BATIM TEKNİĞİ

  Kurdele kumaşın ön tarafına geçirilir. Çıktığımız yerde kurdele iğneyle düzeltilip, biraz kabartılır ve iğne istenen mesafeden kurdelenin ortasına batırılır ve yavaş hareketlerle kurdele çekilir. Kurdelenin kenarlarında düzgün bir kıvrım oluşturana kadar çekilir. Böylece yaprak düz batım tekniği ile uygulanmış olur. Bu çalışma pek çok çiçek ve yaprak çalışmasında kullanılır.

  2.TOHUM

  Kumaşın ön yüzüne geçirilen kurdele 7,8 cm yukarıdan sol elle tutulur. İğne sağ elde kurdelenin altına soldan sağa doğru bir hareketle kurdelenin altına yerleştirilir. Sol elle tutulan kurdele iğneye 1 veya 2 kere sarılır ve iğne kumaşa batırılır Kurdele sol elle çekilerek, iğnede düğüm sıkılaştırılır ve iğne aşağı yavaş hareketlerle çekilir. Bu işlem yan yana çalışılırsa, çiçeklerin tohumları oluşturulu Mimoza çiçek çalışmasında da kullanılır.

  3.ÖRÜMCEK GÜL

  10 kr büyüklüğünde, (uçan kalemle) bir daire çizilir. 5 parçaya bölünür. Kurdelenin renginde koton iplikle 5 bacak çalışılır. Yarım cm genişliğindeki kurdele bu dairenin merkezinden kumaşın yüzüne çıkarılır. İğne bu bacakların birinin altından, diğerinin üstünden geçirilir ve arada iğne döndürülerek kurdele burulur. Bacaklar kapanana kadar işleme devam edilir.

  4.MİNE ÇİÇEĞİ

  Kurdele bir noktadan yukarı çıkarılır. Kurdele düzeltilir. Tekrar çıkış noktasının hemen yanından aşağı batılır. Yavaş hareketlerle, kurdele dönmeyecek şekilde aşağı çekilir. Küçük bir kabarık kurdele kalana kadar çekilir. Oluşan kabarıklık parmakla düzeltilip, yassıltılır Renkli koton ipliği ile tam ortaya tohum içi çalışılır.

  5.LAZY DAİSY

  Zincir işi ile yaprak çalışmasıdır. Kurdele üst yüze çıkarılır. Kurdele yuvarlatılarak zincir iğne çalışılır. İğne zincirin dışına batılır Yaprak tamamlanır.

  6.PAPATYA ÇİÇEĞİ

  25 kuruş büyüklüğünde daire çizilir. Üzerine eşit 8 nokta işaretlenir. Merkezden kurdele yukarı çıkarılır. Önce artı biçiminde yapraklar işlenir. Sonra aralarındaki yapraklar işlenir Tecrübe kazanınca sıra ile yapraklar işlenebilir.

  İŞLEME ÇEŞİTLERİ

  Kurdele nakışında başarılı olmak için çok dikkatli ve nazik bir çalışma gerekir. Basit nakış iğneleri bu nakışta yer alır. Örneğin : Zincir işi, sap işi, düğüm işi, hristo teğeli, blönye iğnesi, sinek işleme gibi

  Kurdele nakışı kumaşın arka tarafında biraz fazla karışık bir görüntü yaratabilir. Bu yüzden işleme bitince astarlanabilir. Ayrıca örnek kenar bordürlerine de yerleştirilebilir, kenar kapatılınca işin alt kısmı temizlenmiş olur.
kurdele işi öğrenmek istiyorum,  kurdele nakışı öğrenmek istiyorum,  kurdela nakışı öğrenmek istiyorum,  kurdele öğrenmek istiyorum,  kurdela ögreniyoru,  cicekcilik hakkinda bilgi ogrenmek istiyom,  kurdele nakışı ogrenmek ıstıyorum