Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sabetaizm HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Sabetaizm HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM

  Reklam
  Sabetaizm HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM


  Paylaş
  Sabetaizm HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUM Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabetaycılık İzmir'li bir yahudi hahamı olan İzmir,
  Sabetay Sevi'nin kendini "mesih" ilan edip 1626 Yılında İzmir'de dünyaya gelen Sabetay Sevi, genç yaşlardan başlayarak kendini Yahudi mistisizmine, Kabbala'ya kaptırmıştı. Bilincini yitirdiği, coşkulu dönemler yaşıyordu. Güçlü kişiliği ile çevresine bir çok mürit toplamayı başarmıştı. Henüz yirmi iki yaşında iken, Kabbalacı yorumlara dayanarak, kendisinin beklenen mesih olduğunu ilân etti.

  Musevilikten ayrılarak kurduğu mistik bir dini cemaattir. Dış görünüşte Allah'ın İsrailoğulları'na Musa Peygamber aracılığıyla bildirdiği din kurallarının bütünü. Tektanrıcı büyük dinlerin en eskisi Musevîliktir. Bu dine inanlara Yahudi denir. İsrailoğulları Milattan 2 bin yıl önce Filistin'e yerleşmişlerdi. Birkaç kabileye ayrıldılar. Bunlardan Yahuda kabilesi sonradan ülkenin bütününü egemenliği altına aldı. Bu kabilenin adından türeyen Yahudilik ve Yahudi sözcükleri, sonradan Musevîlik ve Musevi sözcükleriyle karşılandı.

  müslüman olan fakat kendi içinde yahudiliğin tüm gereklerini yerine getirerek yaşayan ve kendilerinden olmayanlarla evlenmeyen bu grup, Cumhuriyet döneminde kapalı cemaat yapısından vazgeçerek toplum içine karışmıştır.