Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Uzakdoğu Dinleri - Taoizm (Taoculuk) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Uzakdoğu Dinleri - Taoizm (Taoculuk)

  Reklam
  Uzakdoğu Dinleri - Taoizm (Taoculuk) hakkında bilgi istiyorum


  Paylaş
  Uzakdoğu Dinleri - Taoizm (Taoculuk) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Taoizm Çin’de M.Ö. 600’lü yıllarda doğ-muş olduğu kabul edilen Çin Halk Cumhuriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülke. Güney Doğu Asya'da yer alır. Yüzölçüm 'dir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Doğusunda Güney Kore, kuzeydoğusunda ve kuzeybatısında Rusya, kuzeyde Moğolistan, güneybatıda Afganistan ve Pakistan, güneyde Hindistan, Nepal, Butan, Birmanya Laos ve Kuzey Vietnam, doğusunda ise Büyük Okyanus ile çevrilidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Lao Tse tarafından kurulmuş olan felsefi öğreti. Daha doğru bir deyişle, Taoizm, hem Lao Tse’nin öğretisine, hem bu öğretiden çıkarılan felsefeye ve ayrıca Çin’de, bu öğretiden yola çıkılarak geliştirilen dine verilen ad olarak karşımıza çıkar.

  Doğa ya da gökyüzünün yasası ve ikinci olarak da bilgelik yolu diye yorumlanan Adı Er, soyadı ise Li olan Laotse, MÖ. 770 – M.Ö 476 yıllarında İlkbahar ve Sonbahar döneminin sonunda hüküm sürmüş Lu devletinde yaşamıştır. Li Dan diye de bilinen Laotse’nın iri boylu, büyük kulaklı ve gözlü, geniş alınlı ve kalın dudaklı olduğu söyleniyordu. Zhou hanedanlığında...
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Tao’yu temele almayı öneren Taoizm, varlık ve ahlâk bakımından mutlak bir doğalcılığın savunucusu olmuştur. Doğal bir yaşamda yapmacık davranışların, kendini beğenmişliğin, kurnazlıkların, düşler, istekler ve kazanç peşinde koşmanın yerinin olmadığım; Tao’ya uyan kimsenin Tao’yla bir olacağını; en yüce amaca ulaşan ve kendisini tümüyle yola vererek Tao içinde eriyen, çözülen kişinin ölümsüzlüğe kavuşacağını söyleyen Lao Tse, siyaset alanında her tür yönetim modelini mahkum etmiştir. Tao’nun egemen olduğu yerlerde barışın olacağı, zira bilge kişinin silahları ve savaşı sevmeyeceğini eline silah almak zorunda kalırsa, bunu istemeye istemeye kullanacağını ifade eden ve mutlak bir bireyciliğin savunuculuğunu yapan Lao Tse, bu arada, onulmaz birtakım kötülüklere yol açtığı gerekçesiyle, uygarlık ve bilgiden vaz-geçme yolunda olmuştur.
  kaynak türkcebilgitaoculuk hakkında bilgi