Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ahiretin Varlığına Dair Aklı Deliller Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ahiretin Varlığına Dair Aklı Deliller

  Reklam
  Ahiretin Varlığına Dair Aklı Deliller Arıyorum Ama Bulamıyorum.sizin Bana Yardım Edeceğinzi Biliyorum.bana Yardım Edin


  Paylaş
  Ahiretin Varlığına Dair Aklı Deliller Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ahiretin Varlığına Dair Akli Deliller

  - İstisnasız olarak bütün insanlarda ebedi yaşama hissi ve arzusu vardır. Herkesin fıtratında var olan bu his ve arzuların karşılıksız olması mümkün değildir. Eğer ebedi hayat olmasaydı, ebedi hayat düşüncesi de olmazdı.

  - İnsan uykusu, bir bakıma ölüme benzer. Uyuyan insan duyu organlarından yararlanamaz, nefes alıp veren bir ceset gibi olur. Böyleyken her gün uyur, yeniden uyanırız. Ölümden sonra dirilmenin küçük bir örneğini on binlerce sefer yaşayan insan, berzahtan sonra dirilmenin imkânsız olduğunu düşünemez.

  - Her yıl kış geldiğinde tabiat, büyük oranda ölür. Ağaçlar yapraklarını döker; otlar, çiçekler, böcekler yok olur. Mevsim değişip ilkbahar gelince tabiat yeniden canlanır. Otlar yeşerir, böcekler çoğalır, ağaçlar açar. Kıştan başka mevsime şahit olmayan akıl sahibi bir varlık olsa, bahar karşısında şaşırıp duracaktır. Ömürleri boyunca yıllarca bu eşsiz değişikliğe şahit olan insan, ölümden sonra dirilmenin olacağına niçin hiç zorlanmadan ve içten gelerek inanmasın! Bu durumu Kur’an şöyle izah ediyor:

  “Rüzgârları gönderip de bulutu harekete geçiren Allah’tır. Biz onu ölü bir bölgeye göndeririz de ölümünden sonra toprağa onunla hayat veririz. Ölülerin yeniden diriltilmesi de böyle olacaktır.” (35.Fatır–9)

  - İnsanda cüz’i irade bulunması, iyilikleri ve kötülükleri isteğine göre tercih edip yapması da ahiret hayatının varlığına işaret eden delillerdendir. Tercihlerinde serbest olan kişinin sorumsuz olması düşünülemez. Mademki insan hür iradesiyle bir takım fiilleri iktisap ediyor, o halde hesaba da çekilecektir. Yaptıklarının hesabını tam olarak bu dünyada vermediğine göre, diriltilip hesaba çekilmesi gerektiği kendiliğinden anlaşılmaktadır. Kur’an’da bu konu şöyle anlatılıyor:

  “O ki; hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.” (67.Mülk–2)
ahiretin varlığının akli delilleri,  ahiretin varlığına akli deliller,  ahiretin varlığı ve gerekliliği konusundaki akli deliller,  ahiretin varlığının delilleri,  ahiretin varlığının delilleri kısa,  ahiret varlığının delilleri kisaca,  ahiretin varlığı ve gerekliliği konusundaki akli deliller nelerdir