Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Prematüre Bebekler De Rds Görülmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Prematüre Bebekler De Rds Görülmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

  Reklam
  Prematüre Bebekler De Rds Görülmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak Istiyorum


  Paylaş
  Prematüre Bebekler De Rds Görülmesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Prematüre bebeklerde ölüm nedeni RDS

  AMASYA (İHA) - Amasya Tabip Odası Başkanı Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Respiratuar Distres Sendromu (RDS) zamanından erken doğan prematüre bebeklerde en sık görülen ve en önemli hastalıktır" dedi.


  Prematüre bebeklerdeki ölüm ve sakatlıkların en önemli nedenini RDS ve buna bağlı olarak gelişen komplikasyonların oluşturduğunu söyleyen Uzm. Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, "Prematür bebekler hem ufak oldukları için hem de organları tam olarak gelişmemiş olduğundan sıkıntı yaşanabilir. Prematür akciğer hastalığı veya RDS hava kanalcıklarını açık tutmayı sağlayan surfaktan maddesinin yetersiz olmasından kaynaklanır. Solunum sisteminin olgunlaşmaması, RDS'nin oluşumuyla yakından ilişkilidir" diye konuştu.


  RDS'nin tüm yenidoğan ölümlerinin beşte birinden sorumlu tutulduğunu açıklayan Dr. Karadağlıoğlu, "RDS'li bebeklerdeki bulgular doğumdan hemen sonra veya ilk 4 saat içinde başlayan hızlı soluk alıp verme, burun kanadı solunumu, göğüs kafesinde çekilmeler, oda havasında morarma ve inlemedir. Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin çok gelişmesi sayesinde artık bir çok ufak bebek yaşatılabilmektedir. Bebek ne kadar ufak doğduysa uzun dönemde yaşayacağı problem sayısı da o kadar fazla olmaktadır. Bu problemler arasında kronik solunum sıkıntıları, duyma güçlüğü, görmeyle ilgili problemler, nörolojik ve gelişimsel problemler, öğrenme güçlükleri yer almaktadır. Bunlar genellikle engellenemez problemlerdir. Yine de bugün uygulanan mükemmel tedavi yöntemleri sayesinde birçok prematüre bebekte bu sıkıntılar yaşanmadan iyileşme gözlenmektedir" şeklinde konuştu.