Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dini açıdan adetli iken ağda yapmak günahmı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  elif coşkun

  Reklam

  Dini açıdan adetli iken ağda yapmak günahmı?

  Reklam
  dini açıdan adetli iken ağda yapmak günahmı


  Paylaş
  Dini açıdan adetli iken ağda yapmak günahmı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Değerli Kardeşimiz;  Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

  Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali. İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir(Mügni' I -Muhtaç, c. I. s. 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar )

  Niçin cünüpken değil de yıkandıktan sonra yapmalı bunları?

  İnsan mükerremdir ve onun mükerrem olan bütün azalarına itina ve saygı gösterilmelidir. Bu, tırnak da olsa, ait olduğu bedenden kirlilik halindeyken ayrılmamalıdır.

  İşte bu incelikten dolayı insan bedeninden kıl, tüy, tırnak parçaları gibi şeyleri cünüpken kesip atmamalıdır.

  Şayet cünüpken tıraş olur, tırnak keser, bedeninden herhangi bir parça ayrılmış olursa guslüne bir zarar da gelmez, mani filan da olmaz. Sadece (mekruh) işlemiş olur. Bu da böylece biline.

  Muayyen hali devam eden hanımlar için de böyledir. Onlar da bu müddet içinde böyle bir temizlik yapmamalı, bu halden çıktıktan ve guslettikten sonra böyle temizliği yapmayı tercih etmeliler.

  Şayet yaparlarsa elbette bir şey de lazım gelmez. Gusül (arz ettiğimiz gibi) sahih olur. Bir vesveseye kapılmaya da gerek yoktur.

  Ahmed Şahin
 3. 3
  Hayız olan bir bayanın vücut temizliği yapmasının dinimiz acısından bir sakıncasız yoktur.Tıbben hayızlı kadının hormon değerleri farklılık gösterdiğinden dolayı ilk günlerde ağda yapılması acı hissiyatını fazlalaştırır.adetliyken ağda yapılır mı,  adetliyken agda yapilirmi,  adetliyken epilasyon yapılır mı,  adetli iken ağda yapılırmı,  regl iken ağda yapılırmı,  adetken ağda yapılır mı,  adetliyken agda yapılır mı