Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Erkeklerin küpe takmasının dini açıdan hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  orcurhan

  Reklam

  Erkeklerin küpe takmasının dini açıdan hükmü nedir?

  Reklam
  Kadınların saçlarını erkekler kadar kısa kestirmesinin (bayağı kısa) dini açıdan hükmü nedir?


  Paylaş
  Erkeklerin küpe takmasının dini açıdan hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeklerin küpe takması caiz mi?

  İslâm Hukukuna göre kulakların küpe takılmak üzere delinmesi ve küpe takılması, kadınlar için caiz görülmüş; ama erkekler için caiz görülmemiştir. Bazı hukukçular, erkek çocukların da kulaklarının delinebileceğini ve bu tür bir olayın Hz. Peygamber zamanında yapıldığı halde yasaklanmadığını ileri sürmektedirler. Her halükârda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekrûhtur;yani kısaca caiz değildir.


  kadınların saçlarını erkekler kadar kısa kestirmesinin (bayağı kısa) dini açıdan hükmü nedir?
  Saç kadının süsü ve tabii ziynetidir. Kadını erkekten ayıran mühim bir unsurdur. Bu itibarla kadın saçıyla bir bütünlük meydana getirir. Bundan dolayı saçını mazeretsiz olarak kesip kısaltan kadın erkeğe benzemiş olur. Nitekim, gerek kılık kıyafeti, gerekse tavır, hareket ve yaşayışıyla erkeğe benzeyen kadınları veya kadına benzemek için özenen erkekleri Peygamber Efendimiz (a.s.m.) iyi karşılamamış, bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:

  "Allah, kadınlardan erkeğe benzemeye özenenleri ve erkeklerden de kadınlara benzemeye çalışanları rahmetinden uzak kılsın." (3)
küpe takmanın dinen hükmü,  dini açıdan erkeklerin küpe takması,  erkeklerin küpe takmasının hükmü,  küpe takmanın hükmü,  erkeğin küpe takmasının hükmü,  islamı açıdan kadınların küpe takmak,  küpe takmanın hükmü erkeklerde