Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kurban bayramı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kurban bayramı

  Reklam
  selamunaleykum;

  biz hersene kurban bayramında kurbanı eşimin adına kesiyoruz ama bu sene eşimin rahmetli babası adına kesmek istiyoruz ona niyet edip kesebilirmiyiz?
  cevaplarınızı kısa sürede bekliyorum inşallah hayırlı akşamlar.


  Paylaş
  kurban bayramı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu durumda bakılır kurban eşinize vacipse öncelik kendisi için kurban kesmesidir.Babası için de kesmek istiyorsa ayrı bir tane kurban keser. Kurban kendisine vacip olmayanlar için durum farklıdır o kendisi için kesmeden babası için kesebilir.

  Hanefî ve Hanbelî mezhebine göre, herhangi bir ölü için kurban kesilebilir. Etinin yenmesi ve tasadduk edilme miktarı, hayatta olanlar için kesilen kurbanla aynıdır. Bunun sevabı ölüye gider.
  Hanefîlere göre, eğer bir Kurban ölünün emri / vasiyeti gereğince kesilirse, bu takdirde kurban sahiplerinin bu etten yemeleri caiz değildir. Bu görüşe göre, bir sahabe için de kurban kesmek caizdir.
  Şafiî mezhebine göre, vasiyet etmemiş bir ölü için kurban kesilemeyeceği gibi, izni alınmadan hayatta olanlar için de kesilmez.
  Malikî mezhebine göre ise, ölümünden önce vasiyet edip belirlememiş olan bir ölü için kurban kesmek mekruhtur. Şayet hayatta iken bir kurbanı tayin etmişse, varislerinin onu kesmeleri sünnettir.(bk. V. Zuhaylî, 3/634-35).sorularlaislam 3. 3
  vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.ALLAH razı olsun 4. 4
  Rabbim sizden de razı olsun.Cevap düzeltilmiştir....