Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan evlilik hakkında bir soru Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  evlilik hakkında bir soru

  Reklam
  selamun aleykum ben 23 yaşında genç bir kızım.bir hafta önce islami evlilik sitesinden bir imamla tnıştım . sonradan bana evli ve iki çocuk sahibi oduğunu söyledi.ben onun tam istediği kriterlere sahip biriymişim.eşiyle sorunları olduğunu ve boşanmak istediğini anlattı.benden bir karar bekliyor.lütfen bana bir fikir verin kabul edersem bir yuvanın yıkılmasına neden olmuş olmazmıyım.


  Paylaş
  evlilik hakkında bir soru Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  güzel kardeşim böle sitelerde nekadar güvenebilirsin. Seni kandırmadığını nerden bilebiliriz evlilik citti bi mühesesidir.evlilik sitelerinden değilde görücü usulu olsa iyi olmazmı

  Forum, Chat veya Sohbet Siteleri

  Yazar: Sorularla İslamiyet

  Bir müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.
  Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.
  Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.
  Evlenmeyi düşünenlerin, yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.
  Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. Şayet ona islamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız, o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.
  Ayrıca sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.
  Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekilde bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.